Brifing | 25 Ocak

19 Aralık Katliamı sırasında bir kolunu yitiren Mücadele Birliği yazarı Vefa Serdar, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

2004 yılında Taksim’de katıldığı bir basın açıklaması sırasında polisin saldırısı sonrası yaralanan Vefa Serdar’ın akciğer zarında yırtılma meydana geldi. Covid 19’u ağır geçirmesine sebep olan bu pnömatoraksi nedeni ile 20 Ocak günü entübe edildi.


Koşulsuz Adalet Hareketi, 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü nedeniyle AİHM önünde eylem yaptı. Eylemde AİHM binası önüne siyah çelenk ve cezaevlerinde tutuklu/hükümlü avukatları temsilen karanfil bırakıldı.

➕Burcu Karakaş’ın haberi: “Avukatlığı prestijli düşünürdüm ama uygulamada değil”

➕Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, avukat sayısı 1 Temmuz 2019 itibariyle 146 bin 950’ye ulaştı. Avukatlık mesleğinin ‘tehlike’ altında olduğunu söyleyen  İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “2024 yılında Türkiye’de 220 bin civarında avukat olacak. Bu pek çok şeyin bittiği anlamına geliyor” dedi | Zehra Özdilek’in haberi


“Bombayı koyan Oğuz Demir’in arandığına dair kanıt yok”

Araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 28. yılında bombalı saldırıya uğradığı evinin önünde anıldı.

➕Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi Alican Uludağ, Uğur Mumcu’nun katledildiği bombayı aracına yerleştiren Oğuz Demir’in arandığına dair, savcılığın ya da mahkemenin çabası olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“2019 yılında mahkeme, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yakalama Bürosu’na durumunu sordu. Başsavcılık alay eder gibi, ‘Bize sormayın, işimiz yoğun, polise sorun’ diye geçiştiren bir yanıt verdi. Bu bile, Oğuz Demir’in aranmadığı, bulunmak istenmediğini gösteriyor. Bir katil, bombacı aradan 28 yıl geçmesine rağmen yakalanmadı ya da yakalanmak istenmiyor.”


TÜİK, sektörel güven endekslerini açıkladı. Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.

➕H. Bader Arslan yazdı: Güven endekslerinde yeni yöntem ne değiştirecek?


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksini ve İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranını açıkladı.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı % 16,7’ye, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı %12,4’e yükselirken aynı
kaldığını belirtenlerin oranı %70,9’a geriledi.

“Beş şehirde sokaktayız”

Kafe Bar Çalışanları ve Esnaf Dernekleri “Tedbirler alınsın iş yerimiz açılsın!” demek için bugün beş şehirde sokağa çıkıyor.

➕Kafe ve restoran çalışanları salgından nasıl etkilendi? Dev-Turizm İş Marmara Şube Başkanı Turgay Özdemir anlatıyor.

Kafe ve restoranlara pandemi kısıtlaması: “Bu kadar insana gelir güvencesi sağlanmadan kendi başlarına terk edilmeleri tam bir cinayet”

➕Şeriban Alkış’ın haberi | İşsiz kalan öğrenciler: “Öğrenci işçilere gelir güvencesi istiyoruz”