Okmeydanı’nda çete savaşı

Eskinin gecekondu semtlerinden, bugün ise İstanbul’un merkezi mahalleleri arasına giren Okmeydanı, muhalif kimliğinden çok çetelerin sokak çatışmasıyla duyulmaya başlandı.

Ülkede her türlü politik gelişmeye ilk ses veren mahallelerden biri olan Okmeydanı’nda uyuşturucu ve kaçak iddianın arttığı ifade ediliyor.

Mahalle gençlerinin oluşturduğu ve 30-40 kişiyi bulan çeteler rant ve alan tutma yüzünden karşı karşıya gelirken esnaflara taraf olmaları için baskı yapıldığı kaydediliyor.

Mahallenin girişinde sizi karşılayan mobese kameraları, hazır bekleyen zırhlı polis araçları ve TOMA’lar devletin özel ilgilendiği bir bölgeye adım attığınızı hissettiriyor.

Peki devletin bu kadar yoğun yığınak yaptığı bir mahallede nasıl oluyor da uyuşturucu ve kaçak iddia birçok tekel bayii, kahvehane gibi yerlerde bulunabiliyor, sokak ortasında insanlar vuruluyor, esnaf silahlarla taranabiliyor?

Bir kişinin öldüğü, dört kişinin yaralandığı ve üç esnafa da silahlı saldırı yapılması üzerine 7 Ocak Perşembe günü devrimci kurumların yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istemesi yüzlerce çevik kuvvet polisinin engeliyle karşılaştı.

Okmeydanı’ndaki tüm bu gelişmeleri dükkanına silahlı saldırıda bulunulan Halil Cem Boyalı, Sosyalist Dayanışma Platformu temsilcisi Mehmet Kural ve Halkevleri temsilcisi Atike Eski’ye sorduk.

YouTube player