Brifing |26 Ocak

Polis oldukları ileri sürülen kişiler tarafından 20 Ocak’ta kaçırılan Gökhan Güneş, sabah saatlerinde Başakşehir’de gözleri kapalı bir şekilde bırakıldı.

İstanbul İkitelli’de 20 Ocak’ta evinden işe giderken Başakşehir’de otobüsten inen ve kimliği belirsiz kişilerce zorla bir arabaya bindirilerek kaçırılan Gökhan Güneş bulundu. Bu sabah saat 06:00 sıralarında gözleri kapalı şekilde Başakşehir’e bırakılan Güneş, kendi imkanlarıyla aile evine döndü.

➕Mahmut Hamsici’nin haberi | Gökhan Güneş: Elektrik işçisinin İstanbul’da ‘kaçırılmasıyla’ ilgili neler biliniyor?

Zenginlik dünyaya bela

Oxfam’ın yayınladığı rapora göre dünya genelinde ekonomik eşitsizlik pandemi döneminde daha da arttı. Rapor dünyadaki en zengin 10 kişinin 9 aylık servet artışıyla tüm dünyanın aşılanmasının mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Raporda öne çıkan tespitler şunlar:

  • En zengin 1000 kişi maddi kayıpları dokuz ay gibi bir sürede tamamen telafi edip büyük meblağlarda kâr ederken, en yoksullar için salgının ekonomik etkilerini atlatmak 10 yıldan daha uzun bir süre alabilir.
  • En çok kâr eden 32 küresel şirkete getirilecek geçici bir servet vergisi, 2020’de 104 milyar dolarlık kaynak yaratabilirdi. Bu rakam tüm çalışanlara işsizlik yardımı ve düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocuklar ve yaşlılara mali destek vermek için yeterli olabilirdi.

Pandemi döneminden en çok etkilenenler yine kadınlar oldu

  • Salgından en çok etkilenen sektörler arasında otelcilik, lokantacılık, büro yönetimi gibi sektörler yer alıyor. Kadınların yüzde 49’u, erkeklerin yüzde 40’ı bu branşlarda istihdam ediliyor.
  • Dünya genelinde kadınlar, salgından en çok etkilenen düşük ücretli ve güvencesiz işlerde erkeklere oranla daha fazla çalışıyor. Bu sektörlerde çalışan kadınların ve erkeklerin oranı eşit olsaydı, bugün 112 milyon kadın işini ve gelirini kaybetme riskiyle karşı karşıya olmayacaktı. Sağlık ve sosyal hizmet alanlarında istihdamın yüzde 70’ini oluşturan kadınlar koronaya yakalanma riskiyle daha fazla karşı karşıya.

➕M. Sinan Mert, mayıs ayında “Servetin yeniden dağıtımının yaşamın bekası için bir zorunluluk haline geldiğine inanıyoruz.” diye yazmıştı.

➕Servet vergisi tartışmaları: Arjantin ve Britanya örnekleri


Bizim büyük aşısızlığımız

Türkiye’nin 81 ilinde aşı olanların sayısı, covid19asi.saglik.gov.tr sitesi üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. İllere göre aşı dağılımı 10 dakika arayla güncelleniyor.

Birleşmiş Milletler: “Aşıya eşit erişim sağlanmazsa Covid-19 mutasyona uğrayarak daha ölümcül olabilir”

Dünya Sağlık Örgütü: “Dünya Covid-19 aşısında feci bir ahlâki çöküşün eşiğinde”


İstanbul Ekonomi Araştırma’nın ocak ayında gerçekleştirdiği ankette katılımcıların % 70’i ‘Türkiye’nin asıl meselelerinin konuşulmaması için suni gündem üretildiğini’ düşünüyor.


Avrupa Konseyi, iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasının AİHM’in kararı ile bir rica değil, bağlayıcı hukukun bir gereği olduğunu söyledi.

➕Gökçer Tahincioğlu’nun “20 soruda Kavala dosyası” haberi


“Cinskırım” (feminicidio) nedir? Meclis’in acil gündemle toplanmasını talep eden kadınlar ne istiyor? Burcu Karakaş, feminist hukukçu Eylem Atılgan ve Avukat Gökçeçiçek Ayata’yla konuştu.