Brifing | 8 Şubat

Beyza Buldağ “halkı kin, nefret, düşmanlığa ve suç işlemeye tahrik”ten tutuklandı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Beyza Buldağ dün sabah İzmir’de evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. Buldağ, Boğaziçi direnişi ile ilgili @boundayanisma hesabını yönetmek, Cumhurbaşkanı’na hakaret ve halkı kin, nefret, düşmanlığa ve suç işlemeye tahrik etme ile suçlanıyordu. Beyza Buldağ, “halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik”ten tutuklandı.

Beyza Buldağ ifadesinde, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciyken Şubat 2020’de Boğaziçi Dayanışma hesabını açtığını ancak Mimar Sinan Üniversitesi’ne geçişle birlikte hesabı başka bir gruba devrettiğini belirtti.


Bursa Teknik Üniversitesi AKP’nin etkinliklerini paylaştı, rektör tarikat liderini andı.

Bursa Teknik Üniversitesi öğrenci bilgi sisteminde AKP’nin etkinliklerinin duyurusu paylaşıldı. Üniversitenin Rektörü Arif Karademir ise sosyal medya hesabından Nakşibendi tarikatının kollarından İskenderpaşa cemaati lideri Mahmud Esad Coşan’ı anarken İskilipli Atıf’tan övgüyle bahseden mesajları paylaştı. Yaşananlara tepki gösteren öğrenciler, “Üniversite değil sanki AKP Gençlik Kolları” dedi.

Zehra Özdilek’in Cumhuriyet’te yer alan haberine göre üniversitede okuyan bir öğrenci, “Son günlerde Boğaziçi Üniversitesi olaylarını gülerek izliyorum, evet gülerek çünkü okulum resmen AKP gençlik kolları binası. Okulun resmi sayfasında AKP etkinlikleri paylaşılacak kadar onursuz bir okuldayım” ifadelerini kullandı. Bir başka öğrenci ise “Okul, Bursa’nın en kenar mahallesinde kurulu. AKP propagandası yapılıyor demek az kalır. Okul tamamen AKP elinde. AKP’li vekiller sürekli üniversiteyi ziyaret ediyor. Rektör Milli Mücadele’ye ve cumhuriyet devrimine karşı oldukları için asılan hocaları anacak kadar hadsiz. Okulun yanında askeriyeden hallice bir KYK yurdu var. Onun haricinde sistem sizi Yeni Dünya Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi yurtlara mecbur bırakıyor” dedi.


Meclis Başkanı Şentop öğrencileri tehdit etti: “Devlet buna müsaade etmez”

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa çıkışına ilişkin değerlendirmesinde Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemleri hedef aldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı yürütülen eylemleri hedef alan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “Burada başka bir tablo var. Başka bir hazırlığın ipuçları görülüyor, seziliyor. Buna devlet müsaade etmez” ifadelerini kullandı.


İzmir Barosu: “Çıplak aramayı yapanların eşgalleri belirlendi”

İzmir’de Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınanlara emniyet müdürlüğünde “çıplak arama” yapıldığı avukatlar tarafından duyurulmuştu. İzmir Valiliği, avukatların duyurduğu konuya ilişkin kısa bir video yayınlayarak, iddiaları yalanlamıştı. İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada, Valilik tarafından servis edilen görüntülerde arama işlemine başından itibaren avukatların eşlik ettiği algısı yaratılmaya çalışıldığına vurgu yapılarak, “Bu iddia tümüyle gerçek dışı olup çıplak arama işkencesi iddiaları sevk edilen ilk beş kişi arasında bulunan iki kadına ve meslektaşlarımızın şube binasına alınmadığı zamana ilişkindir” ifadeleri kullanıldı.


HDP’nin “Herkes İçin Adalet” kampanyası başlıyor

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Herkes İçin Adalet” kampanyası yarın başlıyor.

Ankara’da düzenlenecek programla start verilecek kampanyayla Türkiye’de yaşanan sorunlara dair partinin çözüm perspektifi açıklanacak. Hazırlanan deklarasyon metni partinin Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından paylaşılacak. HDP’nin tüm bileşen temsilcilerinin yer alacağı programda, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları’nın yanı sıra Kürt siyasetçiler, aydın, yazar, akademisyenler, sanatçılar ve gazeteciler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum ve emek örgütleri temsilcilerinin katılması bekleniyor.


Saray’ın müteahhidine milyonlarca liralık ihale

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yargıtay Başkanlığı Yeni Hizmet Binası için milyonlarca liralık bir ihale daha düzenlediği öğrenildi. Yeni hizmet binası için düzenlenen ikinci ihale de ilk ihale gibi yine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da müteahhidi olan Rönesans Holding’e verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yargıtay Başkanlığı’nın yeni hizmet binası için 14 Eylül 2020 tarihinde bir ihale düzenledi. “Yargıtay Başkanlığı Hizmet Binası İlave İşleri ve Tefrişatı Yapım İşi” adı altında düzenlenen ihale, tam 598 milyon 500 bin liraya Rönesans Holding’e bağlı REC Uluslararası İnşaat Şirketi’ne verildi.


Suriye’den Erdoğan kararına tepki: “Müsaade etmeyeceğiz!”

Suriye Dışişleri Bakanlığı, dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Suriye’nin Halep kentinde İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı bir fakülte ve yüksekokul açılması kararına tepki gösterdi.

Suriye’nin resmi haber Ajansı SANA’da yer alan habere göre, ülkenin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin kararının kati surette kabul edilmediği duyuruldu. Bakanlık, “Bunun açık bir şekilde tehlikeli bir adım olduğunu, uluslararası hukuk ve BM yönetmeliğinin açık bir ihlali olduğunu” söyledi.


Vatikan’dan tarihi karar: İlk kez bir kadına oy hakkı verildi

Vatikan’dan, Katolik Kilisesi yönetim ve karar mekanizmalarında kadınlara yer açılması talepleri doğrultusunda önemli bir adım geldi. Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, Piskoposlar Meclisi’nde oy kullanma hakkına sahip müsteşarlık pozisyonuna ilk kez bir kadını atadı.

52 yaşındaki Fransız rahibe Nathalie Becquart’ın bu pozisyona atanması, ‘kadınların karar süreçlerine daha fazla dahil edildiği bir kilise arzusunun bir parçası’ olarak değerlendirildi.

BBC’nin haberine göre, Katolik Kilisesi içinde tartışmalı konuları görüşen ve Papa’ya tavsiyelerde bulunan Piskoposlar Meclisi’ne (sinod) dün iki müsteşar ataması yapıldı. Bunlardan biri, 52 yaşındaki Fransız Rahibe Nathalie Becquart oldu. Böylece, 1965’te kurulan Piskoposlar Meclisi’nde ilk kez bir kadın oy kullanma hakkına sahip bir pozisyona atandı.