Brifing | 9 Şubat

Boğaziçi direnişinin başından beri süreci fotoğraflayan Boğaziçi Üniversitesi Ozan Acıdere tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Fotoğraf: Ozan Acıdere

Çorlu’daki tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, ‘mahkeme heyetine hakaret’ ettiği gerekçesiyle 8 bin 840 lira para cezasına çarptırıldı

Öz, duruşma sonrasında konuştu: “En iyi bildikleri şey para olduğu için bizleri de para cezasıyla korkutmaya çalışıyorlar. 8 bin lira başımın gözümün sadakası olsun. İsterlerse 8 trilyon ceza versinler, bu davada gerçek sorumlular yargılanmadığı müddetçe hakkımızı aramaya devam edeceğiz.”

➕2018’de yaşanan tren kazasında yedisi çocuk toplam 25 kişi hayatını kaybetmiş, 238 kişi yaralanmıştı. Kazanın ardından TCDD çalışanı dört kamu çalışanı hakkında ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 

Altı celsedir devam eden davada mahkemenin atadığı bilirkişiler, kaza gününde gerekli önlemlerin alınmadığı, gerekli koordinasyonların sağlanmadığı gibi çok sayıda gerekçeyle TCDD’nin kusurlu olduğunu raporlamıştı. Davaya ilişkin bir sonraki duruşma 16 Mart 2021’de görülecek. 

➕Karşı Mahalle kamerasını Çorlu Tren Katliamı dosyasının avukatlarına ve ailelere çevirmişti: “Yaramıza Tuz Değil Merhem İstiyoruz”

➕Mısra Öz, ailelerin adalet anlayışını anlatıyor.

Boğaziçi protestoları: “Artık ülkemde istenmediğimi düşünüyorum”

Boğaziçi protestolarında şu ana kadar 560 kişi gözaltına alındı, 24 kişi ev hapsine çarptırıldı, 10 öğrenci tutuklandı.

Atanan rektör Bulu’nun yardımcısı olan Naci İnci, rektörlük binası önünde öğrencilerin sorularını cevapsız bıraktı.

Ankara Üniversitesi, iki üniversite ile birlikte düzenlenecek ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliğini ‘amacını aşan bir algıya sebep olduğu’ gerekçesiyle iptal etti. Etkinlik, Yeni Akit ve iktidara yakın diğer çevreler tarafından hedef gösterilmişti.

Bazı önemli veriler:

➕Milli Eğitim Bakanlığı’nın araştırmasına göre öğrencilerin % 13’ü EBA TV’deki ve çevrimiçi derslere katılamadı.  Öğrencilerin % 1.5’i televizyonu ve interneti, % 7.1’i ise internete erişimi olmadığı için derslere katılamadı. % 4.4 ise canlı ders yapılmadığını söyledi. 

➕İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin ocak ayı iş cinayetleri raporuna göre yılın ilk ayında en az 199 işçi hayatını kaybetti. İşçilerin yüzde 41’i Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

➕3 milyon kişi faturasını ödeyemediği için aboneliği kesildi. Salgın döneminde 53 bin 840 elektrik abonesi ile 123 bin 657 doğalgaz abonesi hakkında yasal işlem başlatıldı. Aynı dönemde faturasını ödeyemeyen iki milyon abonenin elektriğine, 579 bin abonenin de doğalgazına geçici kısıtlama uygulandı.


Güney Afrika’da, kadınlar kendilerini korumak için silah atış eğitimi almaya başladı. Her üç saatte bir kadının erkekler tarafından öldürüldüğü ülkede, polisin olay yerine gelmesi ortalama 15 dakika sürüyor.

Günün tweeti:

Brifing öneriyor

➕Türkçe pop müziğin öncülerinden biri olan şarkıcı ve yazar Tülay German’ı anlatan belgesel Kor ve Ateş Yılları. Didem Pekün ve Barış Doğrusöz yönetmenliğindeki, German’ın yalnızca ses kaydı ile katkıda bulunduğu belgesel, German’ın otobiyografik kitabı Düşmemiş Bir Uçağın Kara Kutusu’nu temel alıp onun arşiv görüntüleri, ses kayıtları, müzikleri ve fotoğraflarıyla tarihsel bir süreci bir sanatçının müzikal gelişimini izleyerek irdeliyor.

➕Kardeş Türküler, 13 Şubat’ta ‘Sahneden naklen’ etkinlikleri kapsamında dinleyicisiyle buluşacak.

➕Gazeteciler Mehmet Y. Yılmaz, Ayşe Düzkan ve Ömer Madra ile çevirmen Sevin Okyay, 80-90’larda Türkiye’de yayınlanan, aralarında Playboy’un da bulunduğu erkek dergilerini anlatıyor.