Brifing | 27 Ocak

Gökhan Güneş: Kaybetme tehdidi, ajanlık teklifi

Saray rejiminin toplumsal muhalefeti sindirme girişimlerine kaybetme tehdidi de eklendi.

Topyekûn Savaş politikalarının uygulandığı 90’lı yıllarda sıkça karşılaşılan gözaltında kaybetme politikasının benzer biçimde gündeme gelmesi dönemin kontrgerilla kadrolarının yeniden inisiyatif kazandığının bir ifadesi olarak da görülmeli.

Ailesinin, yoldaşlarının ve toplumsal muhalefetin yerinde tepkisiyle serbest bırakılan Gökhan Gümüş, kaçırılması ve sorgulanmasıyla ilgili detayları İHD’de gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamasında “Elektrik verme, kaba dayak, ara ara soğuk suyla ıslatarak şiddet uygulama genelde bu uygulamalar gerek çıplak olarak bazen üzerinizde sadece iç çamaşırı olacak şekilde uygulandı. Bazı anlarda mezar dedikleri bir bölüm var, sadece ayakta durabildiğiniz elinizi kolunuzu kıpırdatamadığınız gözünüzün bağlı ve ellerin arkadan kelepçeli oldu bir bölüme hapsedildim. Tehditler, teklifler yapılıyor. Yanı sıra tecavüz tehditleri gerçekleşiyor” ifadelerine yer veren Güneş, “Ezilenlerin sesini haykırmak isteyenler, ezilenlerle dayanışmak isteyenler, ezilenlerin sorunlarına, ezilenlerin sıkıntılarına bir çığlık olmak isteyenleri susturmaya çalışanlar bunu başaramayacaklarını kendileri de çok iyi biliyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Fetullahçılarla ilişkilendirilen kimi vatandaşlara dönük uygulamaya sokulan kaybetme politikasının;  bu kesimin toplumsal meşruiyetinin zayıflığından kaynaklanan göreli tepkisizliğin varlığı ve iktidarın baskıyı artırma ihtiyacı ile birleşince önümüzdeki günlerde  yaygınlaşacağı beklenmelidir. Gökhan Güneş’in kaçırılmasına dönük gelişen mücadele ve dayanışma ise umut kaynağı oldu.


Çin, dünyanın en çok yatırım alan ülkesi oldu

Çin, dünya tarihinde ilk kez doğrudan yabancı yatırımlarda ABD’yi geçti.

Trump’ın seçim vukuatlarıyla ve toplumsal bir yıkıma yol açan pandemi yönetimiyle kabus gibi bir yıl geçiren küresel emperyalizmin merkezi ABD, 2020 yılında 134 milyar dolar yatırım çekebilirken Çin’e 163 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye girişi gerçekleşti.

➕Pandeminin, hegemonya savaşlarının ve küresel üretim kapasitesi fazlasının etkisiyle 2019’da 1.5 trilyon dolar olan küresel doğrudan yatırımlar ise 859 milyar dolara geriledi. Sadece bu veri bile küresel toparlanmanın aşı sonrasında dahi yeterince hızlı gerçekleşmeyeceğinin bir işareti olarak görülebilir.

➕Bu arada, ABD’li 660 milyarderlerin serveti, Covid-19 salgınının etkili olduğu son 10 aylık süreçte 1,1 trilyon dolar artarak toplam 4,1 trilyon dolara ulaştı.

Milyarderlerin toplam servetinin, alt gelir grubundaki 165 milyon Amerikalının 2,4 trilyon dolar olan toplam servetinin 3’te 2’sinden daha fazla olduğuna işaret edilen açıklamada, milyarderlerin salgın döneminde servetlerine kattığı 1,1 trilyon dolarla, ABD Başkanı Joe Biden’ın Covid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik sunduğu 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinde yer alan bazı yardımların karşılanabileceği ifade edildi.

IMF son Türkiye raporunda ülke ekonomisinin 2021’de %6 büyüyeceğini öngördü ve Merkez Bankası’nın yeni başkanı ile ekibini öve öve bitiremedi.


Rusya’daki Navalny eylemleri ne anlama geliyor?

Putin’in arasından su sızmayan dostu Trump’ın ABD’de iktidarı kaybetmesi sonrasında Rusya’da geçtiğimiz hafta sonu yaşanan yaygın ve kitlesel eylemler Doğu Avrupa’da her halk hareketinde gündeme gelen “renkli devrim mi geliyor, Ekim Devrimi’nin yapıcısı mı uyanıyor yoksa boşuna heveslenmemek mi gerekiyor?” tartışmalarını yeniden başlattı.

Boris Kagarlitsky’e bakılırsa Navalny, 1905 Devrimi’nin Papaz Gapon’unun 21. yüzyıl versiyonu bir katalizör ve süreç Navalny tartışmasından çıkıp halkın hakları ve özgürlükleri mücadelesine dönüşme yolunda.

Rusya’daki sol aydınların önemli bir kesimi ise Navalny’i bir “sirk cambazı” olarak resmediyorlar. Putin iktidarıyla barışık Rusya Federasyonu Komünist Partisi lideri Zyuganov (evet 90’lardaki Zyuganov’un ta kendisi) Navalny için “Yeltsin’in genç ama ayık versiyonu” yorumunu yapmış.

➕Hakan Güneş’in Tweet dizisi

Diktatörlerin başını saray sevdalarına karşı yoksul halkın öfkesi yiyecek.

Koç Holding pandemiyi fırsata çeviriyor

Koç Holding pandemi sürecinde yaygınlaşan evden çalışmayı kalıcı hale getiriyor ve 35 bin ofis çalışanını evden istihdam etmeyi planlıyor.

Çalışmanın hayatın tümünü teslim alacağı, iş ve özel yaşam arasındaki ayrımın neredeyse tümüyle ortadan kalkacağı, şirket maliyetlerinin de önemli oranda düşürüleceği bu uygulama sınıfı tehdit eden boyutlar içeriyor.

Günün Tweeti

Unutulmaz Angelopulos

Dünya sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Theo Angelopulos’u dokuz yıl önce bir 25 Ocak’ta kaybetmiştik.

“Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ağlayan Çayır” ve “Ulis’in Bakışı” başta olmak üzere birçok filme imza atan komünist yönetmeni talihsiz bir trafik kazası sonucunda kaybetmiştik.

Müziklerini Eleni Karaindrou’nun yaptığı filmlerinde özellikle Yunan halkının mücadele dolu tarihine bakan ve kendisine özgü bir sinema dili geliştiren Angelopulos’un, sosyalizmin 20. yüzyılın sonunda yaşanan yenilgisinin insanlık açısından ne büyük bir acıya ve yıkıma yol açtığını en güçlü biçimde anlatan sanatçı olduğunu söyleyebiliriz.

➕Angelopoulos’un 1995 yılında çektiği Ulis’in Bakışı filminden bir kesit: Lenin Heykeli

Günün konseri

27 Ocak 1756’da doğan Wolfgang Amadeus Mozart ve 1901’in aynı gününde hayatını kaybeden Giuseppe Verdi’nin anıldığı 27 Ocak tarihli bir konseri kaçırmamakta fayda var.

Son dönemde önünde yapılan basın açıklamalarıyla da gündeme gelen ve Emek Sineması’nın kaybı sonrasında İstanbul’un en güzel sanat mekânı olma vasfını tek başına koruyan Süreyya Operası’nda gerçekleşecek konser saat 20.00’den itibaren hem TRT2 hem de TRT Radyo 3’ten de takip edilebilecek.

Günün tarihi

➕Kızıl Ordu, 1945’te bugün Auschwitz soykırım merkezini özgürleştirdi. Yahudi Soykırımı’nda öldürülen her altı kişiden birinin öldürüldüğü kampta, beş yıl boyunca 1.1 milyon Yahudi katledilmişti.

➕Kobane Direnişi’ni IŞİD’i kesin yenilgiye uğratması üzerinden de tam altı yıl geçti.

➕Angela Davis 77 yaşında! | Kapıları Tekmeleyerek Açmak

Günün okuması

Tunus Direnişi’nin güncel talepleri