Brifing | 23 Şubat

Maltepe Belediyesi’nde grev var

DİSK’e bağlık Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şubesi üyeleri, belediyenin Temizlik İşleri Şantiyesi’nde dün gece bir araya geldi.

İşçiler, saat 00:00’da “Bu işyerinde grev var” yazılı pankartı şantiye girişine astı. Gece yarısından itibaren temizlik işleri dahil belediye çalışması durduruldu.

Karayılan: “Bağımsız heyetler incelesin”

TSK’nın Gare operasyonunu Sterk TV’de katıldığı bir programda değerlendiren PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan bombalanan bölgenin ‘bağımsız heyetlerce’ incelenmesi için çağrıda bulundu.

Gare saldırısının sıradan bir operasyon olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen Karayılan “Devletin en tepesinde planlanmış ve aylarca hazırlığı yapılarak bu saldırı yapılmıştır. Bizimle Türkiye sömürgeciliği arasında 6 yıldır çetin bir savaş yaşanıyor. Bu savaşı kazanamadılar ve krize girdiler.” diye kaydetti.

Gare’de zafer elde edip erken seçime gideceklerdi

Son bir aydır yoğun saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Karayılan Gare’nin zirve noktası taşıdığının altını çizdi. Karayılan aynı zamanda “AKP-MHP-Ergenekon ittifakı her açıdan krizde girmişti. Bu kış şartlarında bize yönelik bir saldırı yaparak bazı sonuçlar almak istediler. Hatta bazı sonuçlar elde ederek seçime de gidebilirlerdi.” dedi.


Gergerlioğlu: “Susmayacağım”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin “Terör örgütü propagandası yapma” suçlamasıyla hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası onanması üzerine mecliste basın açıklaması yaptı.

Gergerlioğlu, “Türkiye’de Kürt meselesi var, kanla savaşla ölümle çözülmeye çalışılan Kürt meselesi var dedim. Hayatım boyunca Kürt meselesinde adil, eşitlikçi bir anlayışın çözüm olacağını söyledim. Suç mu bu? Hiçbir ceza beni yolumdan çeviremez. 3 günlük hayat için ben davamdan vazgeçmem. Ben kesinlikle boyun eğmem, bunu herkes bilsin” dedi. İnsan kaçırma, işkence, çıplak arama, hasta mahpuslar ve hamile tutukluluların olduğunu söyleyen Gergerlioğlu Kürt meselesinin de savaşla ölümle çözülmeye çalışılıldığını söyledi. Gergerlioğlu “Hayatım boyunca adil, eşitlikçi bir anlayışın çözüm olacağını söyledim. Suç mu bu? Hepimizin insan haklarına uygun şekilde yaşamasını söylemek suç mu? İnsanların ölmesi iyi bir şey mi? Bir çözüm bulalım, barış, kardeşlik, hayat… Benim söylediğim bunlardı söylemeye devam edeceğim. Hiçbir ceza beni yolumdan çeviremez. 3 günlük hayat için ben davamdan vazgeçmem.” dedi.


Kadınlara polis ablukası

Avcılar Kadın Platformu’nun Marmara caddesinde Mor Koridor sergisi düzenlemek isteyen kadınlara polis müdahalesi gerçekleşti. Sergi için toplanan kadınları ablukaya alan polis, kadınlara saldırarak dağıtmaya çalıştı.

HDP’li Taşdemir İçişleri Bakanı’na dava açacak

Gare operasyonu sonrası tartışmalar devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu HDP’li bir milletvekilinin Gare’ye gittiğini iddia etmesi üzerine yeni bir tartışma başladı. Soylu’nun Gare’ye gittiğini öne sürdüğü HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, ‘her türlü hukuki hakkını kullanarak suç duyurusunda bulunacağını ve tazminat davası açacağını’ açıkladı.

Taşdemir, kazanacağı tazminatı Ağrı’daki yoksullar ve çocuklar için kullanacağını belirtti.


#AlevilikYargılanamaz

2015 yılında Almanya’nın Karlsruhe kentinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında yeni bir dava daha açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker, 23 Şubat Salı günü mahkemeye çıkıyor. Duruşma saat 12.00’de İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek. 

Duruşmaya ilişkin PİRHAya konuşan Turgut Öker, “Bize karşı önyargıyı, kini, intikamı yargı aracılığıyla yapıyorlar. Yakmayla, katliamlarla, ev işaretlemelerle bize karşı kin devam ediyor. Bu kini yargı aracılığıyla sürdürüyorlar. Bize karşı her türlü hakareti yapıyorlar, biz siyasi olarak değerlendirme yapıyoruz. Ancak bunu bile kendilerine hakaret olarak ifade ediyorlar” dedi.


Sosyal medyanın gündemi oldu

Sosyal medya platformu twitterda #AlevilikYargılanamaz hashtagı Türkiye gündemine girerken Öker’in Anadolu adliyesi’nde bugün görülecek duruşmasına çağrı yapıldı.