HDP Zam Raporunu Açıkladı:“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Zam ve Sefalet Sistemidir”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ekonomi komisyonu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçirildiği Temmuz 2018’ten bugüne yapılan zamlarla ilgili hazırladığı raporunu açıkladı.

Partinin ekonomi komisyonundan sorumlu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ile komisyon üyeleri Serpil Kemalbay, Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz tarafından Meclis’te düzenlenen basın toplantısında açıklanan rapora göre, ‘başkanlık sistemi’ Türkiye ekonomisini açlık ve sefalet noktasına getirdi.

Raporda bu iki buçuk yılda: “Sarayın ve yandaşların ekonomisinde işler daha da iyiye giderken, halkın ekonomisinde çöküş yaşandı. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, tüm kararları tek adamın yetkisine bırakarak yandaşları ihale şampiyonu yapmış, halkı ise yoksulluk ve işsizlik girdabına yerleştirmiştir.” denildi

‘ZamYağmurları Dinmedi’

Raporda yer alan fiyat kıyaslamaları çarşı pazardaki fiyat artışlarının ne kadar fahiş olduğunu ve TÜİK açıklamalarıyla arasındaki uçurumu ortaya koyuyordu:

Covid-19 pandemisiyle birlikte zamların halkı borçlandırdığı ve yoksulluğa sürüklediği belirtilerek, hane halkı borcu, kredi miktarları ve haciz dosyalarının rekor artışlar gösterdiği vurgulandı.

Raporda, 2021 yılı Yeniden Değerleme Oranı’nın yüzde 9,11 olarak belirlenmesi sonrası vergilerdeki artışa da dikkat çekildi:

‘Geçim zorluğu nedeniyle intiharlar arttı’

Raporda, AKP’nin iktidara geldiği 2002 ile 2019 yılları arasında 53 bin 425 kişinin intihar ettiği, AKP döneminde en çok intiharın ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte 2019 yılında yaşandığı, 2019’da 3 bin 406 kişi intihar ettiği vurgulandı.

Geçim sıkıntısı nedeniyle intihar artışlarına dönük olarak:

“Sadece 2021 yılı ocak ayı içerisinde, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi ekonomik nedenlerle dokuz yurttaş intihar girişiminde bulunmuş ve beş yurttaş hayatına son vermiştir. 1-13 Şubat 2021 tarihleri arasında ise 9 yurttaş intihar girişiminde bulunmuş ve yedi yurttaş hayatına son vermiştir.

Hatırlanacağı üzere yakın zamanda İstanbul’da ekonomik sıkıntılarla boğuşan henüz 20’li yaşlardaki Elvan ve Enver Demir çifti, 11 Şubat günü, 1,5 yaşındaki çocuklarını bir yakınlarına bırakarak hayatlarına son vermişti” bilgileri paylaşıldı.

‘Yeni sistemde günde yaklaşık 300 esnaf iflas etti’

Raporda, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020 yılında 99 bin 588 esnafın meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığı hatırlatıldı.

“2020 yılında toplamda 80 bin 166 esnaf sicil terkini gerçekleştirirken, 19 bin 422 esnaf ise meslek terkini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte günde yaklaşık 300 (290), ayda yaklaşık 9 bin (8 bin 717) esnaf kepenk kapattı”

‘Zamlar geri alınmalı, vergiler kaldırılmalı’

Kaynakların yüzde 1 için harcandığı, halkın yüzde 99’unun yoksulluk ve açlık tehdidi altında olduğu mevcut ekonomik sistemi asla kabul etmediklerini belirten HDP, ilk elden yapılması gereken uygulamaları şöyle sıraladı:

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra yapılan zamlar geri alınmalı.
  • Temel gıda ve yaşam ihtiyaçları ihtiyaçları üzerindeki vergiler kaldırılmalı.
  • Yeniden Değerleme Oranı’nın TÜFE üzerinden hesaplanması sağlanmalı. Bu düzenlemenin yanında yurttaşların maaşlarına yapılacak olan zammın yıllık enflasyon oranının 2 katından az olmaması sağlanmalı. Asgari ücretlilerde bu oran en az 2,5 kat olacak şekilde düzenlenmeli.
  • Kepenk kapatan esnafın ticaretinden kaynaklı borçlarını kamu üstlenmeli, bu esnafların ticari hayata dönüşü için gerekli destekler sağlanmalı.
  • Kamusal hizmetleri sağlayan kurum ve kuruluşlarla ilgili yapılan özelleştirmeler durdurulmalı, özelleştirilen kurumlar halka geri verilmeli.
  • KÖİ projeleriyle inşa edilen köprüler, otoyollar, hastaneler ve diğer tesisler kamulaştırılmalı.

Raporun tamamını için tıklayınız