Maden işçileri “2 Şehirden 20 Gün” Ankara’ya yürüyor

Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye maden işçileri gasp edilen tazminat hakları için Ankara’ya yürüyor. 12 Ekim’de Soma ve Ermenek’ten başlayacak yürüyüş 20 gün sürecek.

Bağımsız Maden İş Sendikası  #MadencilerAnkarayaYürüyor tagı ile başlattıkları sosyal medya çalışmasıyla tüm emek dostlarını ve sınıf kardeşlerini yürüyüş eylemleriyle dayanışmaya çağırıyorlar. Dayanışma için iki temel talepleri var. İlki yürüyüş boyunca sosyal medyadan seslerine ses olunması. İkincisi yürüyüş ihtiyaçlarının karşılanması için dayanışma hesaplarına katkı yapılması. Açılan sosyal medya hesabında yürüyüş boyunca gerekli olacak ihtiyaçlar madde madde sıralanmış durumda.

Soma-Ankara yürüyüş kolu

Yürüyüşü Soma’dan başlatacak işçiler, 748 Soma Uyar Madencilik işçisinin sekiz yıldır ödenmeyen tazminatları için yürüyüş gerçekleştirecekler. Yürüyüş boyunca 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma katliamında kaybettiğimiz 301 maden işçisinin her birinin anısına bir kilometre yürümüş olacaklar. 20 günün sonunda hedefleri Ankara’ya ulaşmak.

Ermenek-Ankara yürüyüş kolu

Ermenek kolunda yürüyüş gerçekleştirecek işçiler 28 Ocak 2014’te Ermenek Has Şerbetçilik Maden Ocağı’nda yaşanan su baskınıyla katledilen 18 işçinin anısına her biri için birer gün olmak üzere 18 gün boyunca yürüyecekler. Direnişçi işçiler 12 Ekim’de Ermenek’ten Konya Özbey yem fabrikasının önünde taleplerinin karşılanması için üç gün üç gece oturma eylemi gerçekleştirecek. Sonuç alınamazsa Konya’dan Ankara’ya doğru yola çıkacaklar.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere, Ermenek maden havzasında Uyar ve Özbey aileleri olarak bilinen maden patronlarının kuşaklar boyunca dayattıkları kölece çalışma koşulları sonucu tazminatını alamamış yüzlerce işçi yer alıyor. Geçen ay Cenne Madencilik firmasında 13 aydır ücretlerini ve daha önce dayatılan zorunlu giriş çıkışlarının tazminatını alamadıkları için direniş başlattılar. Yine Seba Madencilik’ten 7 aydır ücretlerini alamayan işçilerin direnişe geçmesi sonrasında, pandemi sürecindeki işten atma yasağına rağmen patron direnen işçileri işten çıkartmıştı. İşçilerin direnişi devam ediyor. 12 Ekim’de Ermenek kolunda yürüyecek işçiler tüm bu sorunların çözümü için yola çıkacaklar.