Yunanistan’da 700 okul işgal edildi | Pandemiye karşı gerekli önlemler alınsın

Atina’da protestocu öğrencilerin hazırladığı pankart: (sol sütun) PARA VAR, (sağ sütun) PARA YOK t

Yunanistan’da okulların pandemi günlerinde gerekli önlemler alınmadan açılması özellikle lise öğrencileri tarafından yoğun biçimde protesto ediliyor. Eylül sonu itibariyle 35’e yakın yerleşim merkezinde yaklaşık 700 okulda işgal eylemleri devam ediyor. Atina, Selanik gibi merkezlerle birlikte Girit ve Rodos gibi adalarda da öğrenciler yürüyüşler gerçekleştiriyorlar. Ülkede bulunan 3168 lisenin yaklaşık beşte birinde işgal eylemleri devam ediyor.

Yunanistan’da pandeminin başlangıcından bu yana bir gün içinde gözlenen en yüksek vaka sayısı (416) 29 Eylül’de açıklandı, aynı gün beş kişi de covid-19 yüzünden hayatını kaybetti.

İşgal eylemini gerçekleştiren öğrenciler sınıf mevcutlarının 15 ile sınırlanmasını, ekonomik kriz sonrasında eğitim bütçesinin %27 kısılması sonrasında toplam sayıları 20 bin azalan öğretmenlerin yeni atamalarla desteklenerek ek sınıfların ortaya çıkaracağı ihtiyacın karşılanması, kadrolu temizlik görevlilerinin okullarda istihdamının sağlanmasını istiyorlar. Öğrenciler uzaktan eğitimde kullanılmak amacıyla sınıflara kamera yerleştirilmesine de karşı çıkıyorlar.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin tetiklediği milliyetçi gündeme rağmen Yunan öğrenciler askeri harcamaların kısılmasını, kaynakların eğitim ve sağlık gibi kamusal hizmetlerin iyileştirilmesi için seferber edilmesini savunuyorlar.

İşgalleri destekleyen Atina Öğrenci Koordinasyon Komitesi’nin açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Harekete geçmemize sebep olan faktörlerin son derece önemli olduğunu öğrenciler olarak duruşumuzla ispat ettik. Okullarda yaşadığımız sorunların artık herkes farkında! Kimileri hareketimizi “hiçbir şey hareketi” ya da “maske karşıtı öğrenciler” olarak aşağılamaya çalışıyor, derslerden kaytarmayı amaçladığımız söyleyenler bile var. Şimdi de bize eylemlerimizin kamu sağlığı için saatli bomba olduğunu söylüyorlar. OYSA KAMU SAĞLIĞI İÇİN GERÇEK SAATLİ BOMBA OKULLAR! Biz öyle olmasınlar diye mücadele ediyoruz, tabii ki maskelerimizi takarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek… Bizi sokaklara çeken sebepler bunlar.

Hükümet bu hafta TV kanallarına pandemi hakkında kamu spotları üretmeleri karşılığında 2 milyon Euro verdi. Peki söz konusu biz olunca neden okullardaki temizlik görevlilerinin sayısını artıramayacaklarını söylüyorlar? Neden bize tek bir Euro bile vermiyorlar?

Velilerimizden alınan vergilerin eğitime değil de silahlanmaya harcanmasını istemediğimizi söyleyince rahatsız oluyorlar. Bize bu işlerden anlamadığımızı söylüyorlar. Ne istiyorlar peki? Öğrencilerin çocukların ölümüne yol açan savaş oyunlarında ülkelerinin de katılmasını istemeleri mi gerekiyor?”


Kuzey Yunanistan’da işgal edilmiş bir lisenin kapısı. Pankartta “Mars’ın bir köşesinde su buldular ancak bizim okul bir aydır fizik öğretmeni arıyor” yazılı.

Öğrenci eylemlerine yoğun bir toplumsal destek de veriliyor. Covid-19 Yunan Dayanışma Kampanyası Menoume Energoi ( Ayakta Kalıyoruz) paylaştığı destek mesajında Kuzey Yunanistan’da işgal edilmiş bir lisenin duvarına asılmış pankartın fotoğrafını paylaştı. Pankartta “Mars’ın bir köşesinde su buldular ancak bizim okul bir aydır fizik öğretmeni arıyor” yazıyor. Menoume Energoi, lisedeki öğrencilerin okullarına Fizik ve İngilizce öğretmeni atanmasını ve ücretsiz covid-19 testi yapılmasını talep ettiklerini ifade etti.

İktidardaki sağcı parti NDP’nin temsilcileri ve Eğitim Bakanı öğrenci eylemlerinin polis zoruyla sona erdirilmesini istiyorlar. Ancak kendilerine yakın öğretmen sendikası OLME’nin bile eylemlere destek veriyor olması işlerinin hiç de kolay olmadığını gösteriyor.

30 Eylül’de yayınlanan ve Robert Stevens-John Vassilopoulos imzalı “700 Greek Schools occupied by students protesting unsafe return to classes” haberinden derlenmiştir.