Antakya’da Mesreh El Emel Rüzgarı

Çağdaş Sanat Atölyesi çalışması olan Mesreh El Emel Arapça tiyatro topluluğunun hazırlayıp sahnelediği oyun tiyatro severlerin karşısına çıktı.

Yılmaz Erdoğan’ın Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü adlı oyunu Mesreh El Emel Tiyatro Topluluğu tarafından Arapça’ya çevrilip “İntö ikşi3tö yera3a(basbus)” ismiyle 3 Ocak Cuma günü Antakya Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Oyun sahnelenmeden önce yapılan açılış konuşmasında Çağdaş Sanat Atölyesi’nin tarihinden bahsedilerek dünyada ve Türkiye’de yaşanan kötü şeylere karşı güzel şeylerin varlığından biri olarak da Mesreh El Emel Tiyatro Topluluğu’ndan bahsedildi.

“Coğrafyamızda yaşanan savaşlardan, memlekette yaşanan ekonomik ve politik çöküntüden ötürü büyük bir basınç altında yaşıyoruz. Bu basıncı bir nebze de olsa ortadan kaldırmak adına bir araya gelmemizin öneminin çok büyük olduğunu düşünüyoruz. Şu an bütün memlekette her yer alev alev yanıyor. Bu yangını siz de en derinlerinizde hissediyorsunuzdur. Bu ülkede o kadar baskı, o kadar zulüm, o kadar yokluk, o kadar zorluk var ki ama aynı zamanda güzel şeyler de oluyor. Bu güzel şeyleri yapanlardan bir tanesi de Çağdaş Sanat Atölyesi. Yaklaşık 25 yıl önce, 1990’lı yılların ikinci yarısında etkinliklerine başlayan, bütün Türkiye’de küçük küçük çekirdekler halinde yayılan Çağdaş Sanat Atölyesi’nin Antakya ayağı var. 13 yıldan bu yana kendi yazıp kendi oynadığı ve Arapça tiyatro ile uğraşan Mesreh el Emel Tiyatrosu var.”

“OYUNUMUZ İLE ANADİL VURGUSU YAPIYORUZ”

Bütün seyircileri kahkahaya boğan tiyatro gösterisi, Antakyalılar tarafından büyük beğeni topladı.

Mesreh El Emel oyuncaları, Arapça tiyatro ile ilgili “İlk başta Samandağ’da düzenlendik şimdi de Antakya’dayız. Oyunumuzu birçok yerde sergilemeyi planlıyoruz. Böylece anadilin önemine vurgu yapıyor ve her yerde anadilimizi yaygınlaştırmak istiyoruz.” dedi.