Diyanetin Tatlış Kek Videosu Üzerine Birkaç Acı Düşünce: Birazı Bize, Birazı Onlara – Saniye Evren

Şunu kabul edelim. Aile bağlarını zayıflatmaya çalışıyorlar demiş. Evet. Kadının aile ile olan bağlarını zayıflatmak istiyoruz. Kadın tek başına aile demek değildir. Kadın kadındır, aile yalandır.  Geleneksel ailenize hapsolmayacağız.

Ben de bu yazıya özellikle, bilerek ve isteyerek söz konusu kamu spotu adı altındaki prodüksiyonun malumun ilanı anlamına gelecek şekilde “toplumsal cinsiyet rollerini pekiştirdiğini” söyleyerek başlamak istiyorum.

Çünkü kadınlar olarak sıkça tartıştığımız bir konu var. Acaba biz böylesi durumlarda deyim yerindeyse fazla gaza gelip hızlı tepkiler ve reflekslerle bunlar hakkında gereğinden fazla söz üreterek onlara prim mi veriyoruz diye? Çok zamandır kadınlara her laf atıldığında “Yine oyuna geliyorsunuz. Gündemi değiştirmek istiyorlar. Siz bunlarla oyalanırken bla bla bla” denilerek özellikle makro siyaset yaptığını iddia edenlerden işittiğimiz bu sözler yüzünden söz söylemeye çekiniyoruz. Küçücük, minnacık bir kazanımı dahi olacaksa bile günlerce haykırmaya değer diyorum. Ne kadar söylersek ne kadar bağırsak azdır. Toplumsal cinsiyet rolleri her gün her dakika erkek egemenliğinden nefes dahi alamadığımız her ortamda köpürtüle köpürtüle dayatılıyorsa biz de bıkmadan usanmadan karşı çıkmalı ve tepki vermeliyiz diye düşünüyorum. Kazanan biz oluyoruz çünkü.

Denilir ki Diyanet İşleri’nin görevi, misyonu ne ki? Ne bekliyordun ki! Tabi ki tam da böyle bir şey. Ancak niye susalım? Daha fazla “gaz” ile ve bu itirazlarımızı daha fazla göze kulağa batırmak için kardeşlerim, daha yüksek sesle bağıralım. Olabildiğince sade ve yalın, herkes duysun diye: Kadınlara özgü kek getirme diye bir görev, iş yoktur. Evet, kabul etmiyoruz.

Şimdi bir de “Kadınlar da seve seve yapıyor be kardeşim” diyenler var. Artık bu ezberlerinizden kelimenin tam anlamıyla bezdik. Belli başlı işlerin üzerlerine yıkılmasından kadınlar niye zevk alsın yahu! Kek yapmayı seven de varsa yemeyi de sevdiği içindir. Evde koltukla bütünleşmiş bir herifi doyurmaya bayıldığı için değil! Bir zahmet zıkkımın nanesini yiyebilir. Yukarıdaki genelleme de erkek cinsinin anlayamadığından değil işlerine gelmediği içindir elbette. Tam bu hususta kadınların birbirinden farklı düşündüğünü ispatlamaya bayılırlar. Herkes bilir.

Ezberlerinizi bozacağız. Söyleye söyleye, eyleye eyleye toplumsal cinsiyet rollerini aşındıracağız. Kaldıracağız. Değiştireceğiz.

Tabi bu kadar tepkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş konuştu. Açıklama yapmak zorunda kaldı. Erbaş’ın Kamu Spotu yanıtı tahmin üzerine son derece pişkin. “Kadının kocasına çay getirmesine tahammül edemiyorlar, aile bağlarını zayıflatmaya çalışıyorlar. Bizim geleneğimizde eşler birbirine hizmet etmeyecek mi? Kadın kocasına bir çay getirmiş, bir kek getirmiş. Getirmeyecekmiş efendim! Bir kamu spotu hazırladık. Bunu da hazmedemediler.” vb. şeyler söylüyor. İşte uzun uzun cevabını yazmaya gerek yok. Bizim geleneğimizde her nedense eşlerden yalnızca kadın olanın çay kek servisi yapmak suretiyle hizmet yapması beklenir. Kekten soğutan videonun bu rolleri pekiştirmek gibi ayrıca bir amacı yoksa niye başkaca işler yapılırken iletişim sorunu işlenmez ki! Bir söz daha: Şunu kabul edelim. Aile bağlarını zayıflatmaya çalışıyorlar demiş. Evet. Kadının aile ile olan bağlarını zayıflatmak istiyoruz. Kadın tek başına aile demek değildir. Kadın kadındır, aile yalandır.  Geleneksel ailenize hapsolmayacağız.

Son olarak; İşte iletişim çağı. Hiçbir şey gizli kalmıyor değil mi? Bu kamu spotunun hazırlanması için hibe edilen rakamlar dudak uçuklatıyor yazık. Toplu hizmet aldık diyorlar. Kısacası itibardan israf olmayacağı düsturu buraya da yansımış. Erkek egemen sisteminizin devamı için masraftan kaçmazsınız biliriz. Kadınlara ayrılan bütçeden biliriz. Sığınaklarımızı kapatmanızdan biliriz. Nafaka hakkımızı tartıştırmanızdan biliriz. Suçlu katil erkeklere toz kondurmamanızdan biliriz. Savaş için ayrılan bütçeler yüzünden kadınlar olarak nasıl etkilendiğimizden biliriz.

Biz kadınlar her gün şiddetinizin her türlüsüyle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Birbirimizden ve kadın mücadelesinin tarihinden aldığımız güçle var olduk. Var olmaya devam edeceğiz. Kadınlara yarattığınız bu cehennemde dayanışmamızla küçük cennetler kuruyoruz. Kadınların ölmemesi için, tepeden tırnağa kazandığımız bütün haklarımız için, yaşamak için birbirimizin sesi ve gövdesi olmaya da devam edeceğiz.

Ha Diyanet’in kamu spotunu izlemeyene izlettirelim. İzlemeyen de kalmasın. Öfkemizi bilesin. Diyanet işleri saçmalasın. Saflarımız sıklaşsın.

Dayanışmayla…

Yazarın Diğer Yazıları