Brifing | 22 Ocak

Fotoğraf: Marmara Öğrenci Dayanışması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki hak ihlâli kararını “Adalet düzeninin tekrar inşası için kararı uygulamayan hakimlerin kulağına küpe olur” diye yorumladı.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda “Türkiye’deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu” konulu oturum düzenlendi. Oturumda, Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Türkiye’de siyasi tutsakların serbest bırakılması ve temel haklara saygı gösterilmesini isteyen bir karar tasarısı 590 oyla kabul edildi.


Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu eylemleri dün de devam etti. Öğrenciler İstanbul, Adana ve İzmir’de basın açıklamaları yaptı.

Kadıköy Rıhtımda bir araya gelen üniversite bileşenleri Marmara Üniversitesi’nin Başıbüyük’te inşası devam eden kampüsüne Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi adı verilmesine referansla “Marmara’dan Külliye Kayyumdan Rektör Olmaz” dedi.

➕Açıklamaya çok sayıda HDP milletvekili katılırken açıklamayı yapan İdil Berivan Kaya “Kayyumların, yarattıkları baskı ortamının sonunu getirmek için; demokratik, özgür üniversitenin inşası için YÖK kapatılmalıdır! Biz üniversitelerin öznesi öğrenciler, hakkımızda alınan kararları ne kayyumun ne de siyasi iktidarın eline bırakacağız. Üniversitelerin AKP teşkilatlarına dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Bugün Boğaziçili öğrenciler ‘okulumuzu biz yönetebiliriz’ diyerek yola çıktılar. Akademisyenler, işçiler ve öğrencilerden oluşan bileşenler meclisi kurmaya girişerek üniversite bileşenlerini asıl söz sahibi yapmanın yolunu açtılar” diye belirtti.


Bağımsız Maden İş, Soma Kömürleri İşletmeleri’nde çalışan işçilerin tazminat alacaklarının ödendiğini duyurdu. Sendika temsilcisi Kamil Kartal “İki yıldır vermiş olduğumuz mücadele sonucunda 2092 madencimizin tazminat alacakları hesaplarına yatmıştır, diğer madenci arkadaşlarımızın alacaklarının da en kısa sürede hesaplarına yatırılması için takipteyiz. Emeği geçen tüm herkese teşekkür ederiz” dedi.


HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Gebze’de direnişte olan Migros işçileri için TBMM’de soru önergesi verdi.

Kemalbay’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde pandemi koşullarında işten atmaların yasak olmasına rağmen Migros işçilerinin ücretsiz izinle kapının önüne konulması yer alıyor.


Zonguldak’ta yaşayan Yaşar Sevimci’nin evinde donarak öldüğü açıklandı. Kömür madenleriyle anılan kentte Sevimci’nin sobayı yakacak kömür bulamaması tepkilere neden oldu.


Cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri 57. gününde. Açlık grevlerine dikkat çekmek için Kadıköy’de HDP’nin yapmak istediği basın açıklamasına polis müdahale etti ve 8 kişi gözaltına alındı. Rıhtım karakoluna götürülen HDP’liler gece saatlerinde serbest bırakıldı.


Başakşehir’de  kaçırılma görüntüleri ortaya çıkan Gökhan Güneş’in bulunması için sosyal medyada eylem düzenlendi. Güneş’in daha önce de polisler tarafından kaçırılmaya çalışıldığını belirten ailesi İnsan Hakları Derneği’ne başvuruda bulunacak.


Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre Tokat’ın Almus ilçesi Almus Devlet Hastanesi Halk Sağlığı bölümünde çalışan bir doktorun Sağlık Bakanlığı’na ait ilçe haritasında Alevi köyleri kırmızı renkle işaretlemesi tepkiye neden oldu. 

➕Tokat İl Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yayınlayarak “Tokat Almus Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli bir hekimin, merkezde asılı olan Almus ve köylerini gösteren haritanın fotoğrafını çektiği ve şahsi telefonundaki bu fotoğraf üzerinde değişiklikler yaptığı anlaşılmıştır. Hekim, beyanında Almus ilçesinin kültürünü ve köylerin eski isimlerini öğrenebilmek için haritada bu değişiklileri yaptığını ifade etmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, müdürlüğümüzde ya da bağlı sağlık tesislerimizde böyle bir harita bulunmamaktadır. İlgili personel hakkında müdürlüğümüzce idari soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.


Bağdat’ta bir pazar yerinde iki kişinin gerçekleştirdiği intihar saldırısını IŞİD üstlendi. Resmi kaynaklara göre en az 32 kişinin öldüğü saldırıda 110 kişi de yaralandı.