HDP Başka Şeyler Yapmalı – Necdet Pekgöz

Fenomen yazar Ahmet Hakan sonunda, biriktirdiği olağanüstü bilgiyi kullanmış ve HDP’nin arada bir “bozulmak yerine başka şeyler yapmasını” önermiş.Önerileri biraz eksik kalmış. “Başka şeyler” neler olabilir, biraz fikir jimnastiği yapmaya çalışalım.

Fenomen yazar Ahmet Hakan sonunda, biriktirdiği olağanüstü bilgiyi kullanmış ve HDP’nin arada bir “bozulmak yerine başka şeyler yapmasını” önermiş.

Önerileri biraz eksik kalmış. “Başka şeyler” neler olabilir, biraz fikir jimnastiği yapmaya çalışalım.

HDP acilen;

 1. Hukukun üstün olması isteğinden vazgeçmeli. Mi?
 2. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, temel haklar referanslı yeni bir anayasa talebinden vazgeçmeli. Mi?
 3. Eşit yurttaşların ortak vatanda yaşaması talebini sonlandırmalı. Mı?
 4. Kürt sorunu yoktur demeli. Mi?
 5. Anadiller değerli ve önemlidir, herkes anadilinde eğitim alma hakkına sahip olmalı demekten vazgeçmeli. Mi?
 6. Ekoloji bozuluyor, yeri göğü talan etmek ülkeyi de dünyayı da çıkmaza sokacaktır, ekolojik yıkım durdurulmalı demekten vazgeçmeli. Mi?
 7. Kadınlar erkekler eşit haklara her alanda sahip olmalı, eş başkanlık kırmızı çizgimizdir söylemi sonlanmalı. Mı?
 8. Cinsel yönelimlerinden dolayı insanlara nefret suçlarının işlenmesine, ötekileştirmeye karşı çıkmaktan vazgeçmeli. Mi?
 9. Gelir dağılımında büyük uçurum var, böyle ekonomi yönetilemez, acilen gelir dağılımı dengelenmeli, insana yakışır ücret politikası sağlanmalıdır söylemi bitmeli. Mi?
 10. İşsizlik can yakıyor, işsizlik ocakları söndürüyor, işsizlik insanları intiharlara sürüklüyor önceliklerimizden biri işsizlikle mücadele etmek olmalı demeye devam etmemeli. Mi?
 11. Eğitim politikası yetersizdir, evrensel değerlere sahip, eleştiriye açık gençlik hedefleyen bir eğitim sistemine ihtiyaç vardır demekten vazgeçmeli. Mi?
 12. Yandaşa değil, savaşa değil halka bütçe söylemine derhal son vermeli. Mi?
 13. Şiddetin bir siyaset aracı olmaması gerektiği, barışın egemen olması, çatışmaların son bulması isteği bitmeli. Mi?
 14. Her düşüncenin, her kültürün, her inancın önündeki engellerin kaldırılması gerektiği, isteyenin istediği gibi yaşamaya hakkı olduğu, kimsenin kendi hayat biçimi ve düşüncesini diğerlerine dayatmaya ise hakkı olmadığını savunmaktan vazgeçmeli. Mi?
 15. Atanan her kayyıma, açılan her davaya, tutuklanan her üyeye sessiz kalmalı, “en iyisizi siz bilirsiniz” demeli. Mi?
 16. Zindanlardaki eş başkanlarına, belediye eş başkanlarına, milletvekillerine, partililerine, tweet attı, barış istedi diye ceza alan insanlara sahip çıkmaya son vermeli. Mi?
 17. Seçimlerde “bağırlarına taş basma pahasına” sadece demokrasi için, demokratik siyaset için seçmenini sandığa davet etmek yerine, sadece ben ne olursa olsun benim çıkarlarım önemli demeli. Mi?
 18. En zor zamanlarda, kıt kaynakları ile yardımlaşma, dayanışma ağları örmeye çalışarak, toplumu yakınlaştırma çabalarına son vermeli. Mi?

Daha çok örnek elbette verilebilir.

Örneğin “Biat et rahat et.” de denebilir.

“Muhalifliğin lüzumu yok, bırak sana mı kalmış dünyayı, ülkeyi düşünmek.” de denebilir.

“Bak ben nasıl yükseldim, dönmekten biraz başım döndü ama ülkenin “amiral gemisi” gazetesinin başına geçiverdim.” de rahatlıkla denebilir.

Kısaca HDP Ahmet Hakan gibi olsun denebilir. Mi?

Yazarın Diğer Yazıları