Kadın Partisi, Noyan ve Elönü hakkında suç duyurusunda bulundu

Kadın Partisi, Ülke TV’de yayınlanan Arafta Sorular programında ölüm listesi hazırladıklarını ve silahlandıklarını söyleyerek halkı tehdit eden Sevda Noyan ile programın moderatörü Esra Elönü hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kadın Partisi Başkanı Benal Yazgan

Ülke TV’deki programı değerlendiren Kadın Partisi Genel Başkanı Benal Yazgan, milyonların önünde yapılan bu tehdit dolu konuşmanın kendisini şoka uğrattığını söyledi. Sunucunun konuşmaya müdahale etmek yerine destekleyici bir tavra bürünmesiyle durumun daha da vahim hale geldiğini düşünen Yazgan, “Listeler hazırlamak, öldürmek, ülkenin yarısını tehdit etmek aklın alacağı bir durum değil. Herkes kendinden olmayanı öldürmeye hazır! Bu konuşmalar bir yana son dönemde çıkan cinayet haberlerindeki öldürme şekillerine bakın, hepsi vahşet dolu. Sosyologların bu kadar vahşileşen toplumu ciddiyetle incelemesi gerekir.” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyet Savcısı Herkesten Önce Harekete Geçmeliydi”

Cumhuriyet savcılarının halkı olumsuz etkileyen böyle durumlarda yetkili olduğunu ve derhal harekete geçebileceğini hatırlatan Yazgan,AKP karşıtıysanız, muhalifseniz vakit kaybetmeden ifadenizi almak üzere götürüyorlar fakat böyle durumlarda harekete geçmiyorlar. Geçmeleri için bir iki gün bekledik. Baktık ki bir hareket yok, 13 Mayıs’ta avukatımız Vildan Yirmibeşoğlu aracılığıyla suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Kadın Partisi olarak basın yoluyla işlenen bu tehditler karşısında suç duyurusunda bulunmayı demokrasi adına gerekli gördüklerini anlatan Yazgan, ‘kendi dünya görüşlerine göre kişilerin yaşamasına ya da yaşamamasına karar verme kudretini kendi ellerinde gören’ bu zihniyete karşı olduklarını vurguladı.

“Suç işleyen kişi ya da kişilerin iktidar yanlısı olması, hukuk karşısında ayrıcalıklı olacakları manasına gelmez. Suç işleyen herkes yasalar gereği cezasını çekmek durumunda.” diyen Yazgan, bu memlekette yaşayan ve siyasi parti bünyesinde örgütlenmiş hukuka saygılı, demokrasiye inanmış kadınlar olarak sonuna kadar bu işin takipçisi olacaklarını belirtti.