Cumhurbaşkanına Hakarette Bu Hafta: Karşı Mahalle Muhabirine Hapis Cezası

Gazeteci Sezgin Kartal’a “cumhurbaşkanına hakaret”ten verilen 11 buçuk aylık hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından onandı.

5 Kasım 2016 günü Hatay’da, bir önceki gün HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 11 milletvekilin evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınmasına ilişkin yapılan basın açıklamasında cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla 12 kişinin yargılandığı davada Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin hapis cezaları onandı. Kartal, Hatay 1. Asliye Caza Mahkemesi’nin verdiği, Adana Bölge İstinaf Mahkemesi’nin de onadığı kararı haksız bularak yargıtaya itirazda bulunacak.

Sezgin Kartal

TÜRKİYE’DE “CUMHURBAŞKANINA HAKARET”

Adalet Bakanlığı’nın Kasım 2019’da açıkladığı verilere göre, cumhurbaşkanına hakaret davalarında Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemindeki büyük artış dikkat çekiyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün döneminde 848 sanığa dava açılırken, Erdoğan döneminde ise bu rakamın 17 bin 406’ya yükseldiğini görüyoruz.

Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesine dayandırılarak açılan cumhurbaşkanına hakaret davalarında 1986 ile 2018 yılları arasında toplam 19 bin 122 sanık için dava açılırken, sadece Erdoğan döneminde 17 bin 406 sanık için dava açıldı. Bu rakamlar, açılan toplam davaların %91’inin Erdoğan döneminde açıldığını gösteriyor.