SODAP “Yaşanabilir bir ülkeyi gelin birlikte kuralım”

YouTube player

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ‘Yaşanacak Bir Ülkeyi Birlikte Kuracağız’ buluşmasının ilkini Okmeydanı’nda gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ’ın yaptığı etkinlikte sol sosyalist güçlerin temsilcileri de yer aldı.

Devran düğün salonunda yapılan etkinlikte konuşan Akdağ, “Biz bu coğrafyada yepyeni bir düzeni kuracağız, yaşanacak bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Emeğimiz üzerindeki sömürüyü, kimliklerimiz üzerindeki baskıyı, farklılıklarımızla birlikte yan yana gelme ve yeniyi kurma iradesi göstererek kaldıracağız“ dedi. Akdağ, yaşanabilir bir ülkeyi kurmak için toplumsal dinamiklere de çağrı yaptı.

Akdağ’ın açılış konuşmasından sonra orman yangınlarından işçi direnişlerine, ekonomik krizin etkilerinden bunlara karşı yükseltilen itirazlara yer veren bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

İstanbul başta olmak üzere birçok ilde AKP ve MHP’nin belediyeleri kaybetmesinin HDP’nin izlediği politikayla gerçekleştiğini kaydeden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Şimdi kaybettirme değil, kaybettirmek yetmez, artık kazanma zamanıdır. Faşizme karşı yan yana, omuz omuza durmak ve bu dönemi birlikte göğüslemek, yeni bir yaşamı kurmak zorundayız.” dedi.

Etkinlikte HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, EHP Temsilcisi Sibel Uzun, Hubyar Sultan AKD Başkanı Aydın Deniz, Halkevleri Temsilcisi Zeynep Çelik, Köz Temsilcisi Nevzat Oğuz, DİSK Emekli-Sen Temsilcisi Hasan Karakazan, TÖP Temsilcisi Ezgi Gürer ve Sol Parti Temsilcisi Rüstem Karakuş da konuşmalar yaptı.

Etkinlik sanatçı Baran Bozyel’in sahne almasıyla halaylarla son buldu.