Brifing | 1 Şubat

Myanmar’da darbe

Myanmar ordusu darbe yaptı, Devlet Başkanı gözaltına alındı

Myanmar ordusu yönetime el koyarak bir yıllık olağanüstü hal ilan etti. Myanmar lideri Aung San Suu Kyi ve iktidar partisinden diğer üst düzey isimler de sabah erken saatlerde düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Myanmar’da 8 Kasım seçimlerinin sonuçları tartışılırken 27 Ocak’ta açıklama yapan Genelkurmay Başkanı, kanunların düzgün şekilde uygulanmaması halinde anayasanın feshedilebileceğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Aung San Suu Kyi’nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) Sözcüsü Myo Nyunt’un Reuters haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, ülkenin fiili lideri Suu Kyi, Devlet Başkanı Win Myint ve diğer üst düzey isimler gözaltına alındı.

Suu Kyi’nin Arakanlı Müslümanlara Myanmar Ordusu’nun etnik temizlik yapmadığını savunması tepkilerin odağı yapmıştı.


“Siyah Hayatlar Değerlidir”

Norveç’in her yıl verdiği Nobel Ödülü’ne bu yıl BLM (Siyah Hayatlar Değerlidir) hareketi aday gösterildi.

Aday gösterme gerekçesinde Norveç Başbakanı Peter Eide, hareketin ABD dışındaki ülkelerde de ırkçılık ile mücadele ettiğini belirtiyor. Dünyadaki temel çelişkinin giderek daha çok eşitsizlik olduğunun görüldüğü ve BLM herketinin ırkçı adaletsizliğe karşı çok önemli bir hareket olduğuna işaret ediyor. Yalnızca Afrika kökenli Amerikalıları değil tüm toplumu harekete geçirmiş olmaları önemlidir deniyor. Dünya halklarını bu konuya duyarlı hale getirdikleri de belirtiliyor.

Aday gösterimi 1 Şubat tarihinde bitiyor, ekim ayında seçim yapılıyor ve aralık ayında da ödül töreni düzenleniyor. Geçen yıl 300 aday arasında Dünya Gıda Programı kazanmıştı.

Eide, BLM’nin aday gösterilmesinin ABD’nin iç işlerine karışmak olmadığını açıkladıktan sonra “2020 Eylül ayında Silahlı Çatışma Yerleri ve Olayları Bilgi Merkezi’nin yaptığı araştırmada hareketin düzenlediği eylemlerin %93’ünün barışçıl olduğu, insan ya da mala ciddi zarar vermediği”nin ortaya çıktığını belirtiyor.

“Elbette bazı olaylar olmuştur ama bunların çoğu polis ve karşı göstericiler tarafından yapılmıştır. Ayrıca bir toplumda barışın sağlanması için ırkçılığa karşı hareketler önemli hizmetler verir” diyor.

Bu ödülün küresel güçlü bir hareket olarak ırkçı adaletsizliğe karşı BLM hareketine verilmesiyle barış açısından eşitlik, dayanışma ve insan haklarının ne kadar önemli olduğunu görmüş olacağız.


Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eyleme Valilikten yasak

Boğaziçi Dayanışması #BundanSonrasıBizde etiketiyle üniversitenin Güney Kapısı önüne çağrı yaptı. “Kayyum siyasetine, LGBTİ+fobiye, öğrenci tutuklamalarına, anti-demokratik tüm uygulamalara karşı eylemdeyiz” diyen Boğaziçi Dayanışmasının Saat 17.00’a yaptığı çağrı valilik tarafından yasaklandı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, Beşiktaş ve Sarıyer’deki gösteri, miting ve etkinlik yasağının 5 Şubat’a kadar süreceği duyuruldu.

Açıklamada, “Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin Umumi Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından 05 Ocak 2021 tarihinde alınan kararlarla; Covid-19 salgın yayılımının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması için toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi, forum, açık hava toplantısı, gösteri, basın açıklaması, konser, bildiri dağıtımı ve benzeri faaliyetlerin yapılması bir ay süreyle yasaklanmıştır. Bu kararlar 5 Şubat 2021 tarihine kadar yürürlüktedir” denildi.


Müzisyen geçim sıkıntısı yüzünden intihar etti

İzmir Buca’da yaşayan 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz, evinde yaşamına son verdi. Aralık ayında müzisyenlik yaparak geçimini sağlayan, bağlama sanatçısı müzisyen Duran Ay da ‘geçim sıkıntısı’ nedeniyle yaşamına son vermişti.

Erdem Topuz’un yakın arkadaşı Erol Doğu; Topuz’un 11 aydır işsiz olduğunu ve son dönemde ekonomik sıkıntılarının arttığını söyledi.

İktidar yanlısı müzisyenlerin sesi çıkmıyor

İstanbul Müzisyenler ve Sahne Emekçileri Derneği yöneticisi Mert Baydeniz, yaptığı açıklamada, “Değerli kardeşimizi kaybettiğimiz için üzgünüz. Son 2 ayda intihar eden ikinci müzisyen kardeşimiz. Pandemi döneminde zor durumdayız ve sosyal güvencemiz yok. Şu an baktığımızda neden iktidar yanlısı müzisyenlerin sesleri çıkmıyor? Ülkemizde nam salmış sanatçıların arkasında çalan federasyon başkanının sesi neden çıkmıyor? Bu insanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği 3000 TL ile bu işin dönmeyeceğini çok iyi biliyorlar. Kira 1500 TL, faturalar 1000 TL, eşi çocuğu varsa… Bu şekilde nasıl mücadele edeceğiz?” dedi


HDP Esenyurt İlçe Başkanı tutuklandı

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Esenyurt İlçe Örgütü binasına, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri olduğu gerekçesiyle yapılan baskının ardından gözaltına alınan İlçe Eşbaşkanları Ercan Sağlam ve Dilan Kılıç, 6 günlük gözaltı sürecinden sonra bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Eşbaşkanlardan Ercan Sağlam tutuklandı.


Günün tweet’i

TİSVA Genel Sekreteri Fatih Akgül A101 market zincirinin büyüme hikayesini anlatıyor.

Günün şarkısı

YouTube player