Boğaziçi’nde örgütlü sendikalar “Bizi birbirimize düşüremezsiniz”

DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Marmara Şubesi ile Eğitim-Sen Boğaziçi Üniversitesi iş yeri temsilciliği bugün ortak bir açıklama yaparak demokratik bir rektörlük seçimi yapılması gerektiğini ve üniversite bileşenlerinin demokratik tepkilerinin karşısına üniversite çalışanlarının çıkartılmasını protesto ettiler.

Boğaziçi Üniversitesi’nde örgütlü iki sendika tarafından yapılan açıklamada “Üniversiteler; öğrencisinden öğretim görevlisine, memurundan sosyal tesis çalışanına, güvenlik görevlisinden temizlik personeline tüm bileşenlerinin katılımıyla demokratik bir biçimde yönetilmelidir.

Biz Boğaziçi Üniversitesi’nde örgütlü sendikalar olarak rektörün atanarak göreve getirilmesini kabul etmiyoruz. Bir an önce üniversitenin tüm bileşenleriyle seçime gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Şu an en acil talebimiz rektörlerin üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla seçilmesidir.” denildi.

Ayrıca yapılan açıklamada “Yarın siz gideceksiniz, biz kalacağız, bizi birbirimize düşüremezsiniz” yaklaşımı vurgulanarak son süreçte öğrencilerin çadırına üniversitenin bileşeni olan güvenlik tarafından müdahale ettirilerek öğrencilerle emekçileri karşı karşıya getirme yaklaşımını kınadılar.

Sendikaların açıklaması