Brifing 21 Ocak

Faili korumaya, acıları ertelemeye devam

Sivas Katliamı davasının firari sanıklarının yargılandığı dava bir kez daha ertelendi. Aileler ve avukatlar davanın zaman aşımına uğratılmak istendiğini söyleyerek tepki gösterdi.

➕Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına katliamda yaşamını yitiren Hollandalı Carina Cuanna için Hollanda Büyükelçiliği ilk kez görevlendirdiği gözlemciyle katıldı.

➕Davanın avukatlarından Özgür Piroğlu, duruşmada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun dinlenmesi için Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne 15 Ocak 2021’de dilekçe verdiğini hatırlatarak, “Karamollaoğlu bu davanın en büyük sanığı, katliamı gerçekleştirenleri de iyi tanıdığını düşünüyoruz. Bu konuda bir dilekçe vermiştik. Karamollaoğlu tanık olarak eklenmesini talep ediyoruz” dedi.


14 yıldır sonuçlandırılmayan Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 124. duruşması bir kez daha ertelendi.

➕Duruşmada savunma yapan Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube’de görev yapan Mehmet Uçar, suçlamaları reddederek beraatını istedi.

➕Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay da, 42 yıl hizmet verdiğini, bu davada yargılanmaktan üzüntü duyduğunu söyleyerek “Dink’in öldürüleceği bilgisine önceden sahip olsaydım olayın engellenmesini sağlardım.” dedi.

Devlet görevlilerinin dahli veya en azından ihmali olduğu kesinleşmiş, toplumsal hayatımızda büyük travmalar yaratmış acılarla gerçek bir hesaplaşma yapmayan aklın yansımalarını her iki davada da görmeye devam ediyoruz. Bu yaklaşıma rağmen davaların sürebilmesi toplumsal muhalefetin büyük çabası ve ısrarı sonucu gerçekleşebiliyor.

Kadın üniversitesi istemiyoruz!

Sadece kadın öğrencileri kabul edecek “kadın üniversiteleri” projesi 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na girdi. YÖK bu yıl çalışmalara başlayacak. İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen üniversiteli kadınlar ve LGBTİ+’lar “Kadın Üniversitesi İstemiyoruz” diyerek eylem yaptı.

Yaptıkları basın açıklamasında kadın üniversitesinin kadınları ayrımcılıktan kurtaracak bir proje değil, aksine ayrımcılığı büyütecek, ‘makbul kadın’ yaratmayı hedefleyen bir proje olduğunu vurguladılar.

Twitter hesabından yaptıkları çağrılarla bu kampanyayı örgütleyen kadınlar İzmir Alsancak’ta da yan yana gelerek seslerini yükselttiler.

Her geçen gün artan kadın cinayetlerine karşı cezasızlık politikasını sürdüren, kadına yönelik şiddetle ilgili en temel önlemleri almayan, İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerini yerine getirmeyen, ekonomik krizin ve pandeminin en büyük mağdurları olan kadın yoksulluğu ile mücadele konusunda kılını kıpırdatmayan siyasi iktidarın bu projesinin de kadın düşmanlığı ile malül olduğunu görmek hiç zor değil.

“Biz kendi derdimize çare bulmak zorundayız”

Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemeklerinde böcek çıkmasına tepki göstererek dün yemekhaneyi dağıtmışlardı. İşçiler TikTok’ta yayımladığı videoda, direnişe devam edeceklerini belirtiyorlar.

@king.ramoo

yemekhane için yapılan konuşma Allah böyle yemek firmalarının belasını versin

♬ orijinal ses – ramazanclk63

Üniversiteliler kayyuma karşı dayanışmayı büyütmeye çağırıyor

1 Ocak günü Boğaziçi Üniversitesine kayyum atanmasına karşı Boğaziçili öğrenciler ve öğretim görevlilerinin başlattığı protestolar Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde karşılık bulmaya devam ediyor. Üniversitelerde “dayanışma”lar kuruluyor, taleplerini yükseltiyor, birbirleri ile iletişime geçiyorlar. Üniversiteliler ‘Mücadeleye devam’ diyor.

Boğaziçi Dayanışması ve üniversite dayanışmaları herkesi “kayyumcu zihniyete” karşı sesini yükseltmeye, 21 Ocak Perşembe günü saat 17:00’de Kadıköy Rıhtım’a çağırıyor.


Gece 02.47’de İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi’nde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir ve çevresinde yaşayan halklarımıza geçmiş olsun!