Çorlu’daki Cinsel İstismar Davası: “Başka Hiçbir Çocuk Bunu Yaşamasın”

Keman öğretmeni tarafından cinsel istismara maruz bırakılan üniversite öğrencisi Bengi Berk’in duruşması bugün Tekirdağ Çorlu Adliyesi’nde görüldü.

2008-2010 yılları arasında özel ders aldığı keman öğretmeni S.E tarafından cinsel istismara maruz bırakılan Bengi Berk, S.E’ye karşı cinsel istismar davası açtı. Henüz ortaokul öğrencisi olduğu için istismarı tam olarak adlandıramadığını, ancak yıllar geçse de unutmadığını ve bu davayı hiçbir çocuğun bir daha istismara maruz kalmaması için açtığını belirtti.

KADIN ÖRGÜTLERİ İÇERİ ALINMADI

Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşma başlarken, yeterince yer olmadığı belirtilerek yalnızca sanık, ailesi ve avukatları, Bengi ve avukatı mahkeme salonuna alınırken, Bengi Berk ile dayanışmaya gelen kadın örgütleri içeriye alınmadı.

Sanık S.E’nin tanık olarak dinlettirdiği kişinin çelişkili ve yalan beyanları mahkeme heyetince de tespit edildi. Savcı, delillerin soyut ve yetersiz olduğu gerekçesiyle beraat yönünde mütaalada bulundu. Daha sonra söz alan Bengi Berk “Somut delil olmadığı yönünde mütalaa verildi. Ancak benim yaşadığım olay cinsel istismar olayıdır. Bu, doğası gereği toplum içerisinde başkalarının olduğu yerde işlenen bir suç değildir. Ben yapmam gerekeni yaptım. Söylediklerimin arkasındayım. Buradan olumsuz bir karar çıksa dahi sonuna kadar mücadele edeceğim. Bunu tüm kamuoyuna duyurup başka çocukların istismara maruz bırakılmaması için elimden geleni yapacağım.” dedi. Bengi Berk’in avukatı Ayşe Özdemir, dosyadaki tüm delillerin bu suçun işlendiğini ispatlar nitelikte olduğunu belirtip yazılı beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Duruşma 23 Ekim saat 10.40’a ertelendi.

Duruşma sonrası Çorlu Adalet Sarayı önünde, FeminAmfi ve Kırkyama Kadın Dayanışması, “Tacize, şiddete karşı susmuyoruz; erkek adalet değil gerçek adalet” yazılı pankart ile Basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında “Bengi’nin yaşamış olduğu bu olay[ın] tekil” olmadığı, “arkasında kocaman bir ataerkil sistem ve ataerkil sistemi her geçen gün güçlendiren bir iktidar”ın olduğu söylendi:

“AMA YANLIŞ ANLADIN” CÜMLESİNİN ARKASINA SIĞINAN ERKEKLİK

“Arkadaşımız Bengi 10’lu yaşlarında keman hocası tarafından tacize maruz bırakılmıştır. O zamanlar henüz çok küçük olduğu için keman hocasının tacizini tam tanımlayamasa da rahatsız olan Bengi, ailesine hocasının davranışlarından bahsettikten sonra ailesi keman hocası S.E ile konuşmaya gittiklerinde “yanlış anlamıştır, ben onun dedesi yaşındayım” diyerek tacizini meşrulaştırmaya çalışmış, aileyi manipüle ederek Bengi’yi psikolojik şiddete maruz bırakmıştır. Yanlış anlamıştır ben onun dedesi yaşındayım cümleleri bizlere çok tanıdık geliyor. Hemen hemen her taciz eden erkekten duyduğumuz cümledir “ama yanlış anladın” Bu cümlenin arkasına sığınan erkeklik çok iyi bilmelidir ki biz kadınlar doğru anlıyor ve sizi bu cümlelerin arkalarından çıkartacağız. Biz kadınlar biliyoruz Bengi’nin yaşamış olduğu bu olay tekil değildir, arkasında kocaman bir ataerkil sistem ve ataerkil sistemi her geçen gün daha güçlendiren iktidar var.”

Açıklamada aynı zamanda bugünlerde yeniden gündeme gelen, meclise sunulması beklenen istismar af yasası ve bugün duruşması Ankara’da görülecek olan Şule Çet’e de yer verildi: “Kadınların kazanılmış haklarına saldırmak için herhangi bir gündemi es geçmeyen siyasi iktidar bugünlerde de istismar edenlerin affına yönelik yasa tasarısı ile saldırılarına devam ediyor. Bütün bunlara karşı her gün maruz bırakıldığımız taciz ve şiddetin binbir türlüsüne artık daha güçlü ses çıkarmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Dünyada ve Türkiye’de gün geçtikçe yükselen kadın özgürlük hareketinden aldığımız güçle kadın dayanışmamızı büyütüyoruz. Bengi’nin yalnız olmadığını tekrarlıyoruz. Bizler FeminAmfili ve Kırkyamalı kadınlar olarak davanın takipçisi olacağız. Bugün buradan 1.5 yıl önce bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen ve duruşması Ankara’da görülecek olan Şule Çet için de erkek adaletin işlediği adliye saraylarında gerçek adalet sağlanana dek mücadeleye devam edeceğimizi yineliyoruz.”