Kampüs değil şantiye: Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri akademik takvimde belirtilen tarihe göre derslere başlayamadı; atanmış rektör öğrencilere sabır dilerken üniversitenin Basın ile İlişkiler ve Yapı İşleri birimleri “Sosyal medyadaki fotoğraflar eski fotoğraflar”, “Öğrencilerin tepkisi duygusal” ve “İnşaatın ne zaman tamamlanacağı belirsiz” yanıtlarını verdi.

Yıllardır fakülte arazilerinin devredileceği konusuyla gündeme gelen Marmara Üniversitesi Hukuk ve İletişim Fakülteleri, 2019 güz yarıyılı itibariyle Göztepe Yerleşkesi’ne taşındı.  Her iki fakültenin taşınma hikayeleri, AKP’nin rant politikasını gözler önüne serecek hamleleriyle tekrar tekrar hatırlanmayı hak ediyor.

Önce 15 Nisan 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasaya göre Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi; Sağlık Bakanlığı’na bağlı, yeni kurulacak olan Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. 121 milletvekilinin devir işleminin iptali amacıyla dava açtığı, Bakanlık’ın güdümünde kurulacak bir üniversitenin hükümete bağlı bir üniversite olduğu, üniversitenin gayrimenkulleri ile ilgili üniversitenin öznelerinin süreçten dışlanarak üniversite özerkliğine aykırı olduğu ve bunun da Haydarpaşa Port projesinin bir parçası olduğu tartışmaları yapılmıştı. Hatta tüm bu tartışmalar sürerken, Anayasa Mahkemesi’nden devirle ilgili karar çıkmamışken ve üstüne üstlük hala Marmara Üniversitesi bünyesinde üniversite öğrencilerine hizmet verirken kampüsün tabelası indirilerek Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) tabelası asılmıştı.

1983 yılından beridir Marmara Üniversitesi ile anılan Haydarpaşa Yerleşkesi ile ilgili bu karara öğrencilerin tepkisi dinmemişken, bu kez de 2016 yılında Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Marmara Üniversitesi ve TOKİ arasında imzalanan protokolde, İstanbul’un en değerli arazilerinden Nişantaşı Teşvikiye’de bulunan İletişim Fakültesi arazisinin ‘üniversite alanı’ fonksiyonu kaldırılarak ‘ticaret ve konut’ fonksiyonları getirilmişti. Fakülte arazisi ise yapılan ihalede 1 milyar 763 milyon 750 bin lira ile DAP Yapı’ya peşkeş çekilmişti.

O günden bugüne süreçle ilgili üniversite tarafından sağlıklı geri bildirimlerin yapılmaması Hukuk ve İletişim öğrencileri arasında belirsizlik ve kafa karışıklığına yol açarken, Göztepe Yerleşkesi öğrencileri arasında da halihazırda kütüphane ve yemekhane gibi hizmetlerin yetersizliğiyle ile ilgili endişeler artmıştı.

23 Eylül 2019 tarihi itibariyle Hukuk ve İletişim Fakülteleri öğrencilerinin bu konudaki kafa karışıklığı giderilerek Göztepe Yerleşkesi’nde eğitim görecekleri kesinleşti. Ancak okula geldiklerinde fakülte binası yerine inşaat malzemeleriyle dolu bir şantiye ile karşılaşan öğrenciler, tepkilerini sosyal medya aracılığıyla dile getirdiler. Kampüslerinin taşınma sürecinde kendilerinden herhangi bir fikir alınmadığı gibi derslerin ne zaman başlayacağına dair de öğrencilere herhangi bir açıklama yapılmadığına dikkat çektiler.

“Öğrencilerin verdiği tepki duygusal; fotoğraflar geçen aya ait; Hukuk Fakültesi’nde dersler işleniyor”

Derslere girmek için Hukuk Fakültesi’ne gelen öğrencilerin inşaat nedeniyle binaya alınmamasını Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ile görüşmek istediğimizde, fakültenin tamamen camdan yapılmış görünen binası üzerinde ve pencerelerinde, turuncu yelekleriyle inşaat işçileri çalışmaya devam ediyorlardı. Ancak buna rağmen Rektörlük’e bağlı birim, sosyal medyada dolaşan görüntülerin geçen ay çekilmiş fotoğraflar olduğunu, Hukuk Fakültesi’nde öğrencilerin derslerine devam ettiğini ve bununla ilgili herhangi bir mağduriyet olmadığını söyleyerek öğrencilerin Haydarpaşa’dan ayrılmak zorunda kaldığı için duygusal tepkiler verdiğini belirtti.

Fakültenin son haliyle ilgili daha dün çekilen fotoğrafların elimizde mevcut olduğunu, binlerce öğrencisi olan Hukuk Fakültesi’nin bu koşullarda derslere devam etmesinin imkansız olduğunu belirttiğimiz Rektörlük yetkilisi daha sonra öğrencilerin mağdur edilmemesi için başka fakülte ve birimlerde yer boşaltılarak sadece tanıtım derslerinin yapılabildiğini söyledi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi web sitesinde ise yalnızca o güne ait derslerin saat kaçta ve hangi sınıf/salonda yapılacağı yer alıyor. Yani bir sonraki günün dersi için gerekli koşulların sağlanıp sağlanamayacağını veya bunun daha ne kadar süreceğini öğrenciler bilemiyor.

“İnşaatın tam olarak ne zaman tamamlanacağı belirsiz”

Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ne zaman yeni kampüslerinde derslere başlayacağıyla ilgili sorular sorduğumuz üniversitenin Yapı İşleri biriminden ise “Resmi bir bildirimde bulunarak net bir tarih veremiyoruz ama bir hafta-on gün içinde eksiklerin giderilmesini umuyoruz.” açıklaması geldi.

Üniversitenin akademik yıl açılışı belli olmasına rağmen fakültenin bu tarihte hala inşaat halinde bulunması ile ilgili de üniversite tarafından bir açıklama yapılmazken bu gecikmenin Maliye Bakanlığı tarafından ödemenin yapılmamasıyla ilgili olduğu biliniyor.

AKP’nin rant için kafaya taktığı Marmara Üniversitesi’nin öğrencileri çamur, moloz, inşaat malzemeleri ve belirsizlikler içinde yeni ders dönemine hazırlanırken Haydarpaşa Yerleşkesi ile ilgili özlemlerini de sık sık dile getiriyor.

Yazarın Diğer Yazıları