Mezbahalar Kapatılsın, Özgürlüğe Adım Atılsın

Dünyanın birçok yerinde hayvan özgürlükçüleri tarafından çok yakın tarihlerde yapılmaya başlanan “mezbahalar kapansın” eyleminin Türkiye ayağı 30 Haziran Pazar günü İstanbul Kadıköy’de gerçekleşti.

Kadıköy Rıhtım’da buluşan hayvan özgürlükçüleri, eylemin başlangıç noktası olan Boğa Heykeli’ne yürüdüler. Eylem saati geldiğinde sloganlar ile Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşe geçen hayvan özgürlükçüleri, yürüyüş boyunca “Kürk, deri, et; hepsi cinayet!”, “Hayvanlar hisseder!”, “Hayvana, insana, yeryüzüne özgürlük!” sloganlarını attılar. Eylemcilerin ellerindeki pankart ve dövizlerde mezbahalarda yaşanan gerçekleri ifşa eden; hayvan sömürüsünü her alanda sonlandırmanın, vegan olmanın gerekliliğine vurgu yapan görseller ve yazılar bulunuyordu.

MEZBAHALAR OLDUĞU SÜRECE TREBLİNKA VE AUSCHWİTZ DAİMA VAR OLACAK

Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na gelindiğinde yapılan basın açıklamasında “Bedenleri sömürülen, zulme uğratılan ve tahakküm altına alınan her bir hayvanın sesini yükseltmek için buradayız.” denildi. Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri imzasıyla okunan basın açıklamasının tamamı:

“Biz hayvan özgürlüğü aktivistleri, bugün hayvanların sesi olmak için buradayız. Bedenleri sömürülen, zulme uğratılan ve tahakküm altına alınan her bir hayvanın sesini yükseltmek için buradayız.

Mezbahalar kapatılmalıdır diyoruz; çünkü hayvanlar da tıpkı insanlar gibi hissedebilen, bilinç sahibi ve özgürlüklerini arayan canlılardır. Mezbahalar kapatılmalıdır; çünkü mezbahalar olduğu sürece Treblinka ve Auschwitz daima var olacak. Mezbahalar kapatılmalıdır çünkü hayvanlar mal, makine veya köle değildir. Mezbahalar kapatılmalıdır; çünkü içerideki koşulların iyileştirilmesi ölüm gerçeğini ortadan kaldırmayacak.

Hayvan özgürlükçüsü veganlar olarak hayvanların bizler için değil, bizlerle birlikte yaşaması gerektiğine inanıyoruz. Onlar üzerinde kurulan herhangi bir tahakkümü kesinlikle kabul etmiyoruz.

Hayatımıza devam etmek için hayvanların öldürülmesine ve herhangi bir şekilde kullanılmasına ihtiyacımız yoktur. Aksine sağlıklı olmak ve üzerinde yaşadığımız gezegenin devamına katkı sağlayabilmek için hayvansal tüketime son vermemiz gerektiği bilim insanlarınca ortaya konmuştur. Değişim kaçınılmazdır. Bu gerçeklere karşın hayvan kullanımını sürdürmek zalimliktir.

HER YIL EN AZ 150 MİLYAR HAYVAN, TABAKLARIMIZ DOLSUN DİYE ÖLDÜRÜLÜYOR

Ulaşabildiğimiz hesaplamalara göre her yıl en az 150 milyar hayvan sadece tabaklarımız dolsun diye öldürülüyor. Biz burada bu metni okurken bile sayamayacağımız kadar çok sayıda hayvan korku içinde canının alınmasını bekliyor. Hayvanların kaynak olduğu düşüncesinden, türcülükten ve hayatımızın her alanına sinmiş olan insan merkezcilikten kurtulma vakti geldi.

Hayvanlar her saniye gıda, eğlence, giyim, kozmetik, tıp gibi sektörlerde tarifsiz acılar çekiyor, sömürülüyor ve öldürülmeye devam ediyor. Süt sektöründe inekler suni yollarla defalarca gebe bırakılıyor ve anne ile yavrular birbirinden zorla ayrılıyor. Yumurtacılık sektöründe erkek civcivler hemen öldürülürken dişi olanlar yumurta makinesi yerine konuluyor.

Sirk, hayvanat bahçesi, yunus parkı gibi yerlere hapsedilmiş ve eğlence malzemesi haline getirilmiş hayvanlar, dünya üzerindeki cehennemi yaşıyor. Kürkleri, derileri ve yünleri için hayvanlar sömürülmeye ve öldürülmeye devam ediliyor. Tüm bilimsel gelişmelere rağmen kozmetik ürünlerin pek çoğu hala hayvanlar üzerinde deneniyor.

GÖZLERİNİZİ VE KULAKLARINIZI KAPATTIĞINIZ HER AN HAYVANLARIN ACI ÇIĞLIKLARINI SİZLERE HATIRLATACAĞIZ

Sömürü ve ölüm tabağımızla sınırlı değil. Ayakkabımızın yapıştırıcısından üzerimize giydiğimiz kazağa kadar yayılmış ve etrafımızı kuşatmıştır. İşte bu yüzdendir ki, bizler son kafes kırılana, her hayvan özgürlüğüne kavuşana dek mücadele etmeyi sürdürmeliyiz.

Mücadelemizin ilk, en kolay ve zorunlu adımı ise vegan olmaktır. Hayvan özgürlüğünü savunan herkesi bir kez daha vegan olmaya çağırıyoruz. Mezbahalar ölüm kamplarıdır. Ölüm kampları derhal kapatılmalıdır.

Hayvanların çığlıklarını duyun. Gözlerinizi ve kulaklarınızı kapattığınız her an bunu hatırlatmak için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Mezbahalar kapatılsın, özgürlüğe adım atılsın!”