Ya Hızır – Aydın Deniz

Alevi hareketine yönelik baskıların arttığı ve tutuklanmaların yoğunlaştığı günümüzde sadece basın açıklamaları ile kamuoyu yaratma yeterli olmayacak, farklı yol yöntemlerin hayata geçirilmesi zorunluluk haline dönüşecektir.

Alevi dünyasında bir yandan yerel birlikler devam ederken yedi çatı örgütünün ortak mücadele etme kararı ve Yol’da birlik tartışmaları uzun süredir durağan halimizden hareketli bir döneme girmeye yönelik başlangıçların sinyali oluyor. 3 Şubat Pazar günü Ankara’da bir araya gelen yedi çatı örgütü; Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi hak talep mücadelesini ortak yürütmek adına ikrar verdiklerini basın ve kamuoyu ile paylaştılar.

Alevi takvimlerinde bile yan yana gelemeyen örgütlerimizin ortak mücadele kararı elbette değerlidir. Her ne kadar ilkeleri ve çerçevesi henüz netleşmese de ikrar biz Alevilerde Yol’da sorumluluğu ağır olan bir terimdir.  “Öl ikrar verme öl ikrarından dönme” etrafında alınmış bir karar Alevileri heyecanlandırmıştır. Kurumlar ve bileşenlerin gereken tartışmayı yürütüp birliğin sağlam temeller üzerine inşası ve pratikleri konusunda ısrarcı olmaları önemlidir.

27  Ocak’ta Pir Sultan Abdal Derneği Ataşehir şubesinde değerli bir tartışma yürütüldü. Yolda birlik nasıl olmalı üzerine günümüzde Alevi kurumlarının ve Cemevlerinin Aleviliğe hizmet edip edemediği, taleplerin güncel olup olmadığı ve örgütlülüğün Alevice olup olmadığı konuları üzerine birçok tartışmamın yürütüldüğü, birçok konuda tespit yapıldığı verimli bir tartışma yaşandı. Tartışmanın sonuç bildirgesi yayınlandı ve doğru tespitlerle acil müdahale konusunda öneriler kamuoyu ile paylaşıldı. Bir yazı dizisi halinde ele alınması gereken sonuç bildirgesini ileriki zamanlarda müsaitlik durumuna göre sizlerle paylaşmak isterim.

Tartışmanın başlangıcında konularla ilgili sunum yapan, tartışmanın tüm ülkede taban ile buluşmasına, sonuç bildirgesine ciddi emek harcayan ve moderatörlüğünü üstlenen Pir Sultan Abdal Derneği Malatya ve Kartal Eski Şube Başkanı Songül Tunçdemir, bu yazıyı yazmadan birkaç saat önce evinde gözaltına alındı. Kendisinin Malatya’ya götürüleceği emniyet güçleri tarafından bildirilmiştir. İki yıl önce KHK ile öğretmen olarak görev yaptığı memurluğu elinden alınan, alanlarda haksız uygulamaya karşı sesini yükselten ve meydanlardan ayrılmayan, ayrıca yıllardır Alevi hak talep mücadelesinde ciddi emekleri olan Songül Can’ımız gerek üretkenliği gerek dik duruşu nedeniyle bazılarını rahatsız etmiş olacak ki nedenini henüz öğrenemediğimiz gözaltı sürecini yaşamaktayız. Yine gün içerisinde annesinin hastane tedavisi sonrası yolda gözaltına alınan Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şube Yöneticisi Gürbüz Deniz’in alınması da tesadüf müdür? Alevi hareketine yönelik baskıların arttığı ve tutuklanmaların yoğunlaştığı günümüzde sadece basın açıklamaları ile kamuoyu yaratma yeterli olmayacak, farklı yol yöntemlerin hayata geçirilmesi zorunluluk haline dönüşecektir.

Sevindirici bir gelişme de yaşadık. Kapatılan TV10 televizyonu emekçisi kameraman Kemal Demir, tutuksuz yargılanmak üzere geçtiğimiz gün serbest bırakıldı. İçeride tutukluluğu devam eden Veli Büyükşahin, Veli Haydar Güleç ve Zeynep Yıldırım başta olmak üzere tutuklu yargılanan tüm Can’larımız ile Songül Tunçdemir ve Gürbüz Deniz’in de serbest bırakılmasını talep etmekteyiz.

Aleviler için önemli bir takvimin içerisinde yani Hızır ayındayız. Alevilerin görgü Cemlerinin yapıldığı, ikrarların tazelendiği ve Hızır oruçlarının tutulduğu bu ayda şubat ayının ikinci perşembesi Cem olarak ve lokma dağıtarak darda zorda olanlara yetişen Hızır’a inancımızı tamamlayacağız.

‘’Her gördüğünü Hızır bilesin ki, Ali’ye Selman olasın’’ anlayışı birbirimize Hızır olmak, dayanışmayı artırmak, birbirimize derman olmak açısından yaşadığımız süreç nedeniyle önemini arttırmaktadır. Hızır orucu tutanların oruçlarını Hak kabul etsin. Darda zorda olanların Bozatlı Hızır yar yardımcısı olsun.

Aşk ile…

Yazarın Diğer Yazıları