CHP mitinginde konuşan kağıt toplayıcı Güllü’den Gökçek’e cevap: Aile düzenimi bozmaya hakkı yok!

|Video Haber: Hemra Nida – Sezgin Kartal

CHP’nin İstanbul Maltepe’de pazar günü düzenlediği “Milletin Sesi” mitinginde, kağıt toplayıcısı Nusret Güllü, kürsüye çıktı ve geçim derdini anlattı. “Pazarlardan artıkları toplayarak onlarla geçiniyorduk. Şimdi domates oldu 20-25 lira, o ezik domatesi de atmıyorlar artık, onu da toplayamıyoruz.” dedi.

İktidar taraftarı medya kuruluşları, Nusret Güllü’nün kişisel sosyal medya hesabında 7 yıl önce paylaştığı fotoğrafları kullanarak “Kağıt toplayıcısı çilingir sofrasında görüldü” başlığıyla haberler servis etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Melih Gökçek, Twitter’da haberi “Kılıçdaroğlu bu üçkağıtçı trolü senden önce Maltepe’de sahneye çıkartmaya hiç utanmadın mı? Sahtekar kayıt toplayıcısıymış, pazarlardan sebze meyve topluyormuş. Adamın fotoğraflarına bakın. Kaliteyi çok düşürdünüz be Kılıçdaroğlu. Hadi CHP’liler yorum bekliyorum.” yorumuyla paylaştı.

Nusret Güllü – Kağıt toplayıcı

Hakkında çıkan haberler ve Gökçek’in tweeti karşısında şaşkınlığa uğrayan Nusret Güllü, Gökçek’i evine davet etti. Karşı Mahalle’ye konuşan Güllü “Buyursun gelsin, buradaki halimizi görsün. Kalkıp da 7 -8 sene önceki fotoğrafı görüp de benim iyi günümde yediğimi, içtiğimi, medyaya atmaya gerek yok. Benim aile düzenimi de bozmaya hakkı yok.” şeklinde konuştu.

Facebook hesabından alınan fotoğraflar üzerinden yapılan haberlerle ilgili ise, “Davul zurna çaldığımız yerde arkadaşla oturduk. Fotoğraftaki kadın orda barmendi. Hava olsun diye resim çekildik. Hepsi bu.” dedi.

Mitingde yoksulların sesini duyurmak istediğini belirten Güllü, yıllarca davul zurna çalarak geçimini sağladığını, davul zurna işinin bitmesiyle birlikte kağıt toplamaya başladığını anlattı.

Ağustos 2021 itibarıyla İstanbul Valiliği tarafından Bahçelievler ve birçok ilçede başlatılan operasyonlarla geri dönüşüm depoları basılmıştı. Bahçelievler Belediyesi’nin kağıt toplama araçlarına el koyduğunu, bu konuda 1 yıldır İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) çatısı altında mücadele ederek çekçeklerini geri aldıklarını ifade eden Güllü, “50 yaşındayım. Çekçek de elimizden alındıktan sonra yapacağım iş anca dilencilik! Onu da belediye koymaz, bizi dilendirmez. Ne iş yaparım ben?” dedi.

Savaş Ercan – İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği Bahçelievler Şube Başkanı

İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Bahçelievler Şube Başkanı Savaş Ercan, Nusret Güllü özelinde ekmeğini çöpten kazanan insanlara yapılan haksızlıklara karşı olduğunu belirtti. Türkiye genelinde 4 milyon insanın bu işten ekmek yediğini vurgulayan Ercan, çevre bakanlığı, belediye ve valiliklerin çekçekçilere saldırdığını, bu kurumların adeta emekçilerin çöpten topladıklarına göz diktiğini söyledi.