“Vatansever milyonerler”

Milyoner iş insanları Davos zenginler toplantısını protesto ediyorlar. Kendilerine “vatansever milyonerler” adını vermişler. İlginç olan da sloganları “Bizi hemen vergilendirin!”. Hemen zenginlere yeni vergi konulsun diye diretiyorlar.

Pandemi nedeniyle iki yıldır toplanamayan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2022 toplantısı 22-26 Mayıs tarihleri arasında İsviçre Alp dağlarındaki ünlü kayak merkezlerinden biri olan Davos’ta başladı.. Toplantıya 2500 siyasetçi ve iş çevrelerinden kişiler, sivil toplum örgütleri liderleri ve gazeteciler katılacak. 50’nin üzerinde devlet ve hükümet lideri de bizzat gelip görüş bildirecekler. Bunlar arasında ilk konuşmacı Zelenski olacak. Ukrayna savaşındaki durumu anlatmak ve propagandasını yapmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor zaten. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenber de Ukrayna savaşına işaret ederek askeri ittifakın önemini vurgulayacaktır. İsrail, İspanya, Almanya devlet başkanları da konuşmacılar arasında. Rusya savaş nedeniyle toplantıya davet edilmedi. Çin de katılmıyor. Ayrıca geçen senelerde ABD başkanları gelirdi. Bu kez Biden WEF’e katılmıyor.

6 gün sürecek WEF toplantısının ana teması “Tarihi dönüm noktasında: İktidar Politikaları ve İşveren Stratejileri”. Yeni dünya liderleri Ukrayna savaşı nedeniyle dünyamızın bir dönüm noktasında yani yeni bir tarihi süreç eşiğinde olduğu değerlendirmesini yapıyor. İşte bu ortamda iktidarlar ile iş çevreleri ne tür politikalar yürütmeli, ne tür stratejiler çizmeliler, konu bu. Bu doğrultuda çeşitli workshoplarda Ukrayna savaşı, pandemi, iklim sorunu ve ekonomik şoklar konuşulup kararlar alınacak. Ya da hangi ekonomik yollarla zenginliklerine zenginlikler katmalılar. İktidar çevreleri de bu zenginlerin zenginliklerini artırmalarına yardım için ne tür politikalar üretmeliler. İşte tüm bunları tartışıp sonuçlar çıkaracaklar.

 Anti-Davosçular

Dünya Ekonomik Forumu genel olarak Avrupa’da olaylı yaşanır. Avrupa devrimci gençleri ve ilericiler, aydın çevreler kıtanın çeşitli ülkelerinden İsviçre’ye gelirler ve güçlü protesto gösterileri yaparlar. Karlı dağlardan Davos kentine girip toplantı alanlarına saldırmaya çalışırlar. Daha doğrusu saldırırlar ve güvenlik güçleri ile çatışmalar yaşanırdı. Son toplantılar öncesi de güvenlik güçleri Davos dağlarında dahi önlemler aldılar. Bırakın kasabaya gelmeyi, dağa çıkmayı bile engeller oldular. Bunun üzerine de WEF karşıtları İsviçre kentlerinde büyük gösterilerle ortalığı savaş alanına çevirmeye başladılar.

İki yıldır WEF yapılmıyordu ve bu yılki toplantıya protestolar da çok olmadı. Hatta kendilerini eleştirerek iyi örgütlenmediklerini savundular ve seneye daha iyi örgütlenme kararı aldılar. Ama güvenlik güçleri özel yedek güçlerle 5000 üzerinde bir sayı ile alanı koruma altına aldılar.

Fakat Anti-Davos’çuların saflarında bazı başka değişiklikler de yaşanmaktadır. İngiliz gazetelerinden Guardian’ın 22 Mayıs 2022 günkü haberine göre anti-Davosçuların protestolarına bir grup milyoner de katılmıştır.(1) Evet milyoner iş insanları Davos zenginler toplantısını protesto ediyorlar. Kendilerine “vatansever milyonerler” adını vermişler. İlginç olan da sloganları “Bizi hemen vergilendirin!” Hemen zenginlere yeni vergi konulsun diye diretiyorlar.

Guardian’ın yazdığına göre eski iş danışmanı ve İngiltere’de “Vatansever Milyonlerler” üyesi Phil White bunu gerekçe göstererek: “Dünyanın bir bölümü ekonomik kriz altında çökerken diğer yanda milyarderler ve dünya liderleri özel alanlarda tarihi dönüm noktasını tartışmak için toplanıyorlar. Politik liderlerimizin kriz hakkında en az bilgiye sahip, rezil bir şekilde en az vergiyi ödeyen en zenginleri dinlemesi çok çirkin. Bu konferanstan çıkabilecek en saygın sonuç hemen en zenginlerin vergilendirilmesidir. Davos 2022’ye katılan delegeleri vergilendirin.” diye konuştu.

 Kendini “vatansever milyoner” ilan eden isimlerden bir tanesi de Avusturyalı 30 yaşındaki milyoner Marlene Engelhorn’dir. Anti-Davos gösterilerinde de ön sıralarda idi. Milyoner olmasının zengin bir ailede doğmuş olmasından kaynaklanmasının “demokratik” olmadığını savunuyor ve “zenginlikler demokratik dağıtılmalıdır.” diyor. “Artık zenginlikler ve vergilerden konuşmalıyız.” “Büyük eşitsizliğe karşı” tek çözümün iktidara “beni vergilendir, zengini vergilendir” talebinde bulunulmasıdır diyor. Almanya SWR televizyonunda Aktuell adlı programda kendisi ile yapılan bir söyleşide “zengin insanların ödeyecek vergisi vardır. Nokta!” demiş. “Vatansever Milyonerler” grubu üyeleri İsviçre, Almanya ve Avusturya’da “Beni hemen vergilendir” inisiyatifi ile böyle bir çağrı yapmışlar. İmza kampanyaları açılmış pek çok yerde. İlerici sitelerden biri olan change.org’da 150 bin imza toplama hedefi ile kampanya başlatmış. Bu yazıyı kaleme aldığımızda yaklaşık 83 bin imza toplanmış. İmza kampanyasına kimisi tam olarak adını ve internet sitesini yazarak kendilerinden vergi alınmasını talep ediyorlar.

Yine bir Alman televizyon kanalında “beni hemen vergilendir” protestocularından olan Alman Antonis Schwarz da “Almanya’da zenginleştikçe daha az vergi ödenir.” dedikten sonra bunun gerçekte tam tersi olması gerektiğini savunuyor. “Zenginler daha çok yük omuzlamalıdırlar”. Son 30 yıldır Almanya’da zenginlerden alınan vergilerin azaltıldığını söylüyor ve ekliyor: “pandemi bu durumu değiştirme zamanıdır”. Antonis Schwarz adının verildiği Schwarz ilaç firmasını babasından miras olarak almış. Şimdi de mal varlığını ekolojik araştırmalara yatıran bir iklim aktivisti aynı zamanda.

Dünyadan haberleri yok mu?

Schwarz, WEF’e katılanları dünyadaki olaylardan ya da yoksul insanlardan haberleri olmamakla suçluyor gibi. Elbette buna katılmak mümkün değil. Ya kendisi bu konuda biraz saf ve iyi niyetli ya da onları cahil olmakla eleştirirken kapitalizmin kuralını bilmiyor. Oysa yukarıda da değindiğimiz gibi WEF’in ana teması “Tarihi dönüm noktasında: İktidar Politikaları ve İşveren Stratejileri”. Dünya egemenleri bir tarihi dönüm noktasında olunduğunu düşünüyorlar. Evet Ukrayna aslında dünyada var olan egemenlik savaşının kışkırtıcısı olarak Batı tarafından kullanılıyor. Ukrayna’nın tiyatral özelliklere sahip lideri Zelenski ise bu iş için biçilmiş kaftan. Rolünü çok güzel oynuyor. ABD’nin tek kutuplu dünya ve onun lideri olma büyük arzusuna çok güzel hizmet ediyor. ABD milyonlarca dolar ve tonlarca silah vererek Ukrayna’yı bu konuda destekliyor. Rusya ve Çin’i dünya liderlik savaşından ekarte etmek için Ukrayna eşsiz bir kurbandır. WEF’de toplananlar da Rusya ve olası Çin’in de olmadığı bir yeni dünya düzeninde zenginliklerini arttırmanın yollarını arayacaklar. Şimdiye kadar onların sömürdüğü alanları ellerine geçirecekler. Bu nedenle de WEF toplantısı tarihi bir dönüm noktasından söz ediyor. Ona göre yeni politikalar ve stratejiler benimseyeceklerdir. Yoksa dünyadan haberleri olmadığını düşünmek pek mümkün değil.

Elbette biz “vatansever milyonerler”i anlıyoruz. Onlar daha çok dünyadaki eşitsizlik, yoksulluk, hatta dahası açlık konusunu kastediyorlar. Eğer bu durumdan bir insan olarak vicdanları sızlamıyorsa, muhalif olmaları insan olmaktan kaynaklanmıyorsa, diğer olasılık yoksul halkların patlamasından ve var olan düzeni değiştirme mücadelelerinden, bunun yaratacağı savaşlardan ve sonuçta zenginlerin var olan servetlerini kaybetmelerinden korkuyor da olabilirler. Bilmiyoruz. Ama şurası kesindir ki WEF katılımcıları dünya gerçeklerinden haberdardırlar. Onların farkları bunu kapitalist düzenin gerçeği olarak görmeleri ve düzenin böyle yürüyeceğine inanmaları, bu düzene karşı başka bir alternatifin işlerine gelmemesidir. İstediği kadar insan yoksulluk, açlık, hastalıktan ölebilir ama onlar zengin olmayı sürdürmek peşinde olacaklardır. Bir avuç zengin bundan rahatsız olabilir. Ama bu ne işe yarar? Dünyadaki uçurum o kadar derinleşti ki, yoksullar denizinin homurtuları o kadar yükseliyor ki, bu gerçek bazı milyonerleri de etkilemiş olabilir.