“Büyük Menderes Nehri ölüm döşeğinde”

Denizli’nin Çal ilçesinde “Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı” festivali gerçekleştirildi. Büyük Menderes’in kuruması ve barajlardan su verilmemesi üzerine Çal Belediyesi nehrin önüne set yaparak iki yüz tankere yakın suyla suni göl oluşturdu.

Bu yıl 28-29 Ağustos’ta sekiz yüz kırk sekizincisi düzenlenen festivalde mikrofonumuza konuşan Büyük Menderes İnisiyatifi Denizli dönem sözcüsü Mustafa Çallıca, iklim kriziyle birlikte sanayi atıklarının doğaya verdiği zarara dikkat çekti.

Çallıca, Büyük Menderes nehrinin ölüm döşeğinde olduğunu söyleyerek, gelecekte susuzluğun ve kuraklığın bedelini yoksulların, köylülerin ve emekçilerin çekmesinin önüne geçilmesi gerektiğini; sorumluların iklim değişikliğine karşı önlem almayan Devlet Su İşleri, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve sanayi atıklarını atan sanayiciler olduğunu belirtti. Çallıca “Bu nedenle bedeli bu havzaya bu nehre zarar verenler ödemelidir.” dedi.

Ayşe Hazer – Büyük Menderes Ekoloji Derneği Başkanı

Sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimi engelleyecek

UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan koyun atlatma festivalinde stantlar kurularak nehrin kurumasının önüne geçilmesi için imza toplandı.

Nehrin kurumasını güvenilir, sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımı en çok etkileyecek unsurlardan bir tanesi olarak gören Büyük Menderes Ekoloji Derneği Başkanı Ayşe Hazer “Bugün değilse bile yarın bunun etkilerini muhakkak ki kentte yaşayan herkes hissedecek. Onun için her zaman söylüyoruz ekoloji bir bütündür! Sadece kırsalın, tarım sektörünün mali kaygıları değil, bu kentte yaşayan insanların gıdaya ulaşımıyla ilgili de çok büyük sorunumuz var” diye kaydetti.