Kemalbay: “İşsizliğin sorumlusu göçmenler değil”

Göçmenlerin kimlik kartları dahi yok. Çalıştıkları iş yerlerinde iş cinayetlerinde yaşamlarını yitiriyor ve göçmen işçilerin bilgisine ulaşamıyoruz. Göçmenler ucuz iş gücü olarak görülüyor ve hiçbir güvenceye sahip olmadan çalıştırılıyor. Burada kazanan göçmen işçiler değil sermaye sahipleridir.

Okmeydanı Demokrasi Platformu, “Göçmen karşıtlığı, ırkçılık ve şovenizm” başlıklı panel düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Serpil Kemalbay ve Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi gönüllüsü Ümit Doğru’nun konuşmacı olarak yer aldığı panele demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.

Panelden önce Okmeydanı’nda göçmenlerin de çalıştığı tekstil atölyelerini ziyaret eden Serpil Kemalbay, işçilerle sohbet ederek panele çağırdı.

Panelde konuşan Ümit Doğru, kapitalizmin göçmen işçi ihtiyacı üzerinden kapıları açtığını, belirli bir doygunluğa gelince ise kapattığını vurgularken savaşları ve göçleri kendi fırsatlarına çevirdiğini kaydetti.

Ümit Doğru | Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi Gönüllüsü

Göçmenleri göçmenliğe sürükleyen şeyin ‘hayata tutunmak’ olduğunu kaydeden Doğru “Bütün hayatlarını geride bırakarak yeni bir yaşama başlıyorlar. En iyi senaryo göç ettikleri yerde ucuz, güvencesiz, esnek iş gücü olarak başlıyorlar. Kötü senaryo boğularak, vahşi hayvanların saldırısında ölmek olabiliyor” dedi.

Kemalbay: “İşsizliğin sorumlusu göçmenler değil”

Hayatın her alanında göçmenlerle birlikte olduğuna değinen HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ‘onlar ve biz’ ayrımının yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Özellikle Ortadoğu’da emperyalistlerin işgal politikalarının Türkiye başta olmak üzere, dünyayı göçmen sorunuyla karşı karşıya getirdiğini vurgulayan Kemalbay, ne işsizliğin ne de başka sorunların sorumluluğunun göçmenlere ve halkların üzerine yıkılamayacağını ifade etti.

Kemalbay, Türkiye’nin göçmen politikalarını eleştirirken hiçbir altyapı olmadan insanların kaderlerine terk edilmesinin insani olmadığının altını çizdi. Kemalbay “Göçmenlerin kimlik kartları dahi yok. Çalıştıkları iş yerlerinde iş cinayetlerinde yaşamlarını yitiriyor ve göçmen işçilerin bilgisine ulaşamıyoruz. Göçmenler ucuz iş gücü olarak görülüyor ve hiçbir güvenceye sahip olmadan çalıştırılıyor. Burada kazanan göçmen işçiler değil sermaye sahipleridir.” dedi.