Gençlik seçimlere sığar mı?

Genç yaşta büyük sorumluluklar altına girmek zorunda kalan, gelecek kaygısı yaşayan, güvencesizliğe mahkûm edilen, sınavlarda elenen, devlet okullarının niteliksizleştirilmesine paralel olarak önü açılan özel okullara teşvik edilen, diplomalı işsizler ordusunu oluşturan gençlerin, seçimlere sığmayacak kadar büyük sorunlarının olduğu gün gibi ortadadır.

Doğanay Kaya

Mafya-devlet ilişkilerinin kol kola girdiği, birbirinden farkının kalmadığı günlerden geçiyoruz. Yandaş sermayeye peşkeş çekilen ormanlar, devlet kurumları, ihaleler, özelleştirilen okullar, hastaneler, köprüler, uyuşturucu ticaretleri, kara para aklama, kaybolan milyar dolarlar… Bununla birlikte yağmalanan yaşam alanlarımız, hava kirliliği, atıklar nedeniyle ölecek noktaya gelen denizler, yoksulluktan intihar edenler…

İlişkilerinin çatlaması, çürümüşlüğün tepeden tırnağa nasıl işlediğini gözler önüne sermiş durumda.

AKP iktidarı, içerisinde bulunduğu ve bir türlü atlatamadığı çoklu krizin bedelini toplumun tüm kesimlerine; kendisine biat etmeyenlere ödetmeye çalışıyor.

Genç yaşta büyük sorumluluklar altına girmek zorunda kalan, gelecek kaygısı yaşayan, güvencesizliğe mahkûm edilen, sınavlarda elenen, devlet okullarının niteliksizleştirilmesine paralel olarak önü açılan özel okullara teşvik edilen, diplomalı işsizler ordusunu oluşturan gençlerin, seçimlere sığmayacak kadar büyük sorunlarının olduğu gün gibi ortadadır.

Okuması gereken yaşta çalışmak zorunda kalan gençlerin yaşam alanları olan varoşlar, sistem tarafından fazla nüfus olarak görülüp çürümeye terk edilirken, bir yandan da iktidarın en çok beslendiği alanlar olarak görülüyor. Bu mahallelerde, okumayan gençler “şanslıysa” bir iş bulup çalışıyor. Şayet değilse çürütme politikaları doğrultusunda mahallelerde var edilen çeteleşmeye mahkûm ediliyor.

Henüz lise çağlarında olan gençlerin gelecek kaygısı yaşamasının, geleceğe dair net fikrinin olmamasının, icra edeceği mesleğini alacağı maaşa göre belirlemesinin, sınav stresiyle yaşadıkları travmaların, dayatılan eşitsizliğin sorumlusu kapitalist düzendir. Gençler mezun olduktan sonra ya kadro bekliyor ya da okuduğu bölümle hiç alakası olmayan işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Ya okurken çalışıyor ya da yoksulluğun derinleşmesiyle okulu bırakmak zorunda kalıyor… Bugün birçok gencin hayalini süsleyen Avrupa’da okumak ya da yaşamak fikri, durumun ne kadar içler acısı olduğunun kanıtıdır. Ancak iktidarın “muhafazakâr” gençlik hayali, bugün kabına sığmayan bir enerjiye dönüşmüş, kâbus olarak tam karşılarında duruyor. Bu gerçekliğe sebep olan kapitalist sistemin gelecek vaat etmediği, etme şansının da olmadığı aşikârdır.

2023 seçimlerine doğru giderken özellikle “Z Kuşağı” diye tarif edilen, Erdoğan’ı canlı yayında “dislike”layarak mağlup eden, AKP dışında bir iktidarı görmeyen, ilk defa oy kullanacak hatta 2023 seçimlerinin kaderini belirleyecek olan bu kesime dair mevcut iktidar ve siyasal muhalefetin yaptıkları analizler, bu gençlerin oylarına muhtaç oldukları gerçeğini göstermiştir. Bu kesim üzerinde birçok analiz ve araştırma yapılmasına rağmen ne iktidarın ne de siyasal muhalefetin, gençlerin taleplerini karşılayacak somut bir programı hala yoktur. Zaten gençlerin taleplerini karşılayacak bir programı bu düzenden beklemek gerçek dışıdır.

Postmodernizmin dayattığı bireyci düşüncenin gençlerde yarattığı etki görmezden gelinemez elbette. Fakat gençlik yan yana geldiğinde neler yapabildiğinin farkına vardı ve örgütlü olmanın bilincini kavradı. Yakın tarihte Boğaziçi’ne atanan kayyuma karşı direnişle cevap veren gençlik, örgütlü mücadelenin gücünü net olarak gösterdi. İktidarın üniversitelerde kurmak istediği hegemonyaya bir darbe vuruldu.

Geleceğin temsilcisi olan gençler, bugün faşizmin hedef tahtasına koyduğu tüm kesimleri sahiplenerek dayanışmayı ve mücadeleyi büyütecek, geleceği teslim almak isteyen karanlığa karşı tüm renklerle yan yana gelip umudu yeşertecektir. Kurtuluş ancak ve ancak, sistem tarafından ezilen tüm kesimlerin sınıfsal bilinci açığa çıkarıp, değiştirme iradesini sosyalizmden yana ortaya koyanların elleriyle gerçekleşecektir.