Saruhan Oluç “En kötü ihtimale hazırız”

BURSA – Halkların Demokratik Partisi  (HDP),  ‘’HDP’liyiz  her yerdeyiz ‘’kampanyası  kapsamında Bursa’da,  HDP MYK üyesi Ferhat Encü ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Grup Başkan  Vekili  Saruhan Oluç’un katılımıyla, esnaf ve halk ziyaretleri gerçekleştirdi.

İlk olarak Yıldırım HDP ilçe binasında başlayan program, ilk gün Yıldırım, Gürsü ve Emek mahallelerine gidilerek;  ertesi gün de Kestel,  Gemlik ve İnegöl ilçelerine gidilerek esnaf ve pazar ziyaretleriyle devam etti.   

Saruhan Oluç ve Ferhat Encü yaptıkları açıklamalarda HDP’nin yaşadığı zorluklardan ve siyasi baskılardan bahsettiler. Hukuki olarak bakıldığında HDP’ye açılan davaların içeriğini çöp olarak nitelendiren Saruhan Oluç “Bu tamamen siyasi amaçla açılmış olan bir kapatma davası, hiçbir hukuki yanı yok bu nedenle de biz bu meseleyi iki açıdan ele alıyoruz. Bir, hem tarihe bir belge kalması açısından,  hem de uluslararası bir kazanım elde etmek için, iddianamenin hukuki bir yanı olmasa da çok sağlam bir hukuki savunma hazırlıyoruz.’’ dedi. Oluç, süreci planlarken en kötü ihtimalleri dikkate alarak hareket ettiklerini belitti. Oluç, ‘’En kötü ihtimal nedir, partinin kapatılması, dolayısıyla bu en kötü ihtimal olurmuş gibi biz hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yani parti kapatılırsa biz bundan sonra siyasi faaliyetimize nasıl devam edeceğimizi planlayarak bu işe başladık.’’  ‘’Onlarca yıldır sürmekte olan bir siyaset mücadelesi var. Demokratik siyaset alanındaki bir mücadele var. Kürt siyaseti açısından baktığımızda, bu mücadeleyi devam ettirecek aynı zamanda Türkiye demokrasi güçleriyle bu mücadelenin ortaklığını sağlayacak adımları nasıl atarız bunları da planladık. Siyasi devamlılığı da sağlayacak bir plan çevresinde hareket ediyoruz.’’

“HDP HALKTIR”

Bursa Emek mahallesinde gerçekleşen halk toplantısında konuşan Saruhan Oluç “9 yıldır bu ülkenin demokratik siyasetinde çok önemli rol oynayan,  9 yıldır genel seçimlere, cumhurbaşkanlığı seçimlerine, referandumlara ve yerel seçimlere defalarca katılmış olan Halkların Demokratik Partisi 9 yıldır sıralarından Selahattin Demirtaş gibi, Figen Yüksekdağ gibi,  İdris Baluken gibi, Gülten Kışanak gibi, Sebahat Tuncel gibi çok önemli siyasetçiler yetiştirmiş. İsmini şimdi sayamadığım kadar çok önemli siyasetçiyi çıkarmış ve Türkiye de demokratik siyaset alanında çalışmış olan bir partiyi 9 yıl sonra bu iktidar kapatmaya çalışıyor. Sabahtan beri Bursa da çeşitli buluşmalar esnaf ziyaretleri ve halk buluşmaları gerçekleştirdik. Şimdi burada sizlerleyiz. Bütün bu tabloyu gördükten sonra biz zaten biliyorduk ama bir kez daha şunu gördük ki, bu HDP öyle kapısına kilit vurulup kapatılacak bir dükkan değil. Çünkü HDP burada halktır halk!’’ dedi.