Kenan Budak anıldı: İnsanlar açlıktan intihar ederken…

DİSK İlerici Deri İş Sendikası Genel Başkanı ve Sosyalist Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi Kenan Budak, polis tarafından öldürülmesinin 40. yılında Silivrikapı’daki mezarı başında anıldı.

“Güvenceli yarınları sosyalizmle inşa etmek için, faşizme karşı Kenan Budak’ların yolundayız!” SODAP imzalı pankartın açıldığı anmada SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, 4. Vardiya İşçi Dayanışması Sözcüsü Kezban Konukçu, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Kemal Sarı, Mustafa Güler ve HDP İstanbul İl yöneticisi Şerif Bora konuşma yaptı.

Sevtap Akdağ | SODAP Sözcüsü

Kenan Budak’ın sosyalizm mücadelesinin bir mevziisi olarak sendikal alanda en zor şartlarda hayatı pahasına mücadele ettiğini vurgulayan SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ “Kenan Budak’tan birkaç tane temel şeyi bütün mücadele alanlarında hayata geçirdik, geçirmeye devam edeceğiz. Bunların en başta geleni ev ev, sokak sokak, halkın, işçi sınıfının bütün dertleriyle hemhal olmaktır. Yani örgütçü emekçiliktir” dedi.

“İNSANLAR AÇLIKTAN İNTİHAR EDERKEN”

Kezban Konukçu | 4. Vardiya İşçi Dayanışması Sözcüsü

4. Vardiya İşçi Dayanışması Sözcüsü Kezban Konukçu intiharlara dikkat çektiği konuşmasında “İnsanlar kendini meclisin önünde yakarken, açlıktan intihar ederken sosyalistlerin dönüp kendine bakması gerekiyor. Asli görevi işçileri emekçileri sosyalist mücadeleye örgütlemek olan sosyalistler acaba ne ile uğraşıyorlar, neye kafa yoruyorlar? Başta ideolojik sorunlarımızı, post yapısalcı post Marksist anlayışlarla hesaplaşarak çözümlerken işçilerin, emekçilerin örgütlenmesi mücadelesinin neferi olduğumuzu bir gün dahi unutmadan Kenan Budak yoldaşların yolunda yürüyeceğimize bir kez daha burada söz vermek istiyoruz yoldaşlar” dedi.

Serpil Kemalbay | HDP İzmir Milletvekili

Konukçu’dan sonra söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay şöyle konuştu:

“Faşizmin kurumsallaşmaya çalıştığı dönemden geçiyoruz uzun bir zamandır. Türkiye’de 12 Eylül faşizminin bir benzeri olan darbeler silsilesini 7 Haziran 2015’ten bu yana yaşıyoruz. Deniz Poyraz’ı, Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Başkanı ve Ali Faik yoldaşımızı da Kenan Budak yoldaş nezdinde tüm devrim şehitlerini burada saygıyla anıyorum.”

Mustafa Güler

Budak’ın sadece sendikal alanda verdiği mücadeleyle anlatılmasının eksik olacağını söyleyen Mustafa Güler, Budak’ın halkın her sorununa karşı çözüm odaklı mücadelenin içinde yer aldığını vurguladı. Güler konuşmasında “Su olmazdı su mücadelesi verirdik. Telefon olmazdı telefon kulübesi dikilmesi için mücadele ederdik. Kenan Budak bunların başını çeken ve öncülüğünü yapan arkadaşımızdı. Hayat pahalılığından şikayetçiydik, tüketim kooperatifleri kurulması için Kenan Budak mücadelenin başındaydı.” diye ekledi.