İşten atılan Alevi işçi Yeni Akit’in hedefinde

Haber : Sezgin Kartal

Yeni Akit gazetesi Esenler Belediyesi’nin açıklamalarına dayanarak Alevi olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığı ve işten atıldığı iddia edilen Taylan Öztürk’ü yalancı, HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nu da iftira atmakla suçladı.

Esenler Belediyesi’nde yaklaşık üç buçuk yıl Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak görev yapan Taylan Öztürk’ün Alevi kimliğinden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığı ve işten çıkarıldığına ilişkin haberimizi HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu TBMM gündemine taşıdı.

Kenanoğlu’nun İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine cevap Esenler Belediyesi’nden geldi. Belediye yetkilileri Yeni Akit‘e yaptıkları açıklamada söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığını belirterek, Öztürk’ü suçladı. “11.11.2019 tarihinde iş arkadaşlarına saygısızlık yapmış ve yaşadığı olumsuzluk neticesinde İşyeri Disiplin Yönetmeliği’nin “Disiplin Cezaları ve Uygulama Esasları” başlıklı 7. Maddesinin a fıkrasının 4’üncü bendinde yer alan “Genel Görgü kurallarına göre ve işyerinin çalışma prensiplerine aykırı davranış sergileme” hükmü gereğince yaptığı fiilin karşılığı olarak “uyarı” disiplin cezası verilmiştir.” denilen açıklamada Öztürk’ün iş arkadaşlarına karşı olumsuz davranışları olduğu, gece vardiyasını sevmediği ve uygunsuz davranışları dolayısıyla amirleri tarafından uyarıldığı iddia edildi. Verilen soru önergesini “iftira” şeklinde haberleştiren Yeni Akit’in Ali Kenanoğlu’ndan “Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin İstanbul Milletvekili” diye bahsetmesi de dikkat çekti.

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde AKP’nin İstanbul ve birçok belediyeyi kaybetmesi üzerine kendisine amirlerin davranışlarının da değiştiğini kaydeden Öztürk, kurum içinde taleplerinin karşılık bulmaması üzerine 26 Haziran 2019 tarihinden itibaren CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) altı defa başvuruda bulunmuş. Öztürk, CİMER başvurularında sürekli gece vardiyasında çalıştırıldığını, kamyonların iş güvenliği önlemi olmamasından kaynaklı kaza riski olduğunu, Alevi kimliğinden dolayı yaşadığı zorlukları belirtmiş.

İŞ KAZASI KAÇINILMAZ
Taylan Öztürk’ün belirttiği gibi kamyonlarda kamera veya park sensörleri olmadığından 3 Kasım 2019 tarihinde Esenler Gazipaşa Sokağı’nda S.B. isimli çöp kamyonu şöförü, yoldan geçen Zeynep Karaağaçlı’nın ölümüne de sebebiyet vermiş ve tutuklanmıştı.
İSİG verilerine göre 2019 yılında Belediye Genel İşler işkolunda 105 işçi yaşamını yitirmiş. Aynı zamanda Karşı Mahalle’ye ulaşan bir videoda (20 Aralık 2019) belediyeye ait şantiyede çöp kamyonunun arkasında ‘kepçe’ diye tabir edilen yere çıkan işçinin hiçbir iş güvenliği tedbiri alınmadan çıkarıldığını gözler önüne seriyor.

YouTube player
Esenler Belediyesi işçisi

Karşı Mahalle, Çevre Koruma Müdürü Fatih Kaleli ile Taylan Öztürk arasında 12 Kasım 2019 tarihinde geçen görüşmeye ait bir videoya ulaştı. Görüşmede Kaleli, Öztürk’ün vardiya değişikliği talebine “İstediğim zaman (vardiyayı) döndürürüm.” karşılığını veriyor. Öztürk’ün 4 ayı aşkın süre boyunca gece vardiyasında çalıştırılması 4857 sayılı iş kanununun 69. maddesi uyarınca da aykırılık içeriyor. Söz konusu yasa gereğince bir işçinin gece vardiyasında sürekli çalışma süresi iki haftayı geçemez.

YouTube player
Çevre Koruma Müdürü Fatih Kaleli ve Taylan Öztürk arasında geçen görüşme

BELEDİYE ÖNÜNDE EYLEM
Belediyenin açıklaması üzerine ulaştığımız Taylan Öztürk “Yapılan açıklama gerçeği yansıtmadığı gibi ayrımcı politikalarını örtme çabası.” diye belirtti. Öztürk, işe geri dönme talebiyle 2 Mart Pazartesi günü Esenler Belediyesi önünde Alevi kurumlarıyla birlikte basın açıklaması yapacağını kaydetti.