Cemevi istemeyen Esenler Belediyesi, Alevi işçiyi işten attı

Haber: Sezgin Kartal

Alevi çalışanların kimliğini iş kaygısından gizlemek zorunda kaldığını kaydeden Öztürk, cuma namazlarını kılmak ve ramazanda oruç tutmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

İstanbul Esenler Belediyesi ayrımcı tutumuyla tartışmaların odağında.

İBB Meclisi’nde görüşülen cemevlerine yasal statü, AKP-MHP oylarıyla reddedilmiş ve AKP Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu’nun yaptığı konuşma tepki toplamıştı. Cemevleri gündeminin İBB Meclisi’ne getirileceği gündeme düştüğü sıralarda M. Tevfik Göksu, başkanı olduğu Esenler Belediyesi’nde Alevi işçi Taylan Öztürk’ü işten çıkardı.

2016 Haziran ayında Esenler Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak görev yapan Taylan Öztürk, seçim dönemlerinde çalışanların AKP mitinglerine götürüldüğünü ve kendisine yapılan davetleri kabul etmediğini belirtiyor.

Alevi çalışanların kimliğini iş kaygısından gizlemek zorunda kaldığını kaydeden Öztürk, cuma namazlarını kılmak ve ramazanda oruç tutmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Öztürk, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ndeki yöneticilerin sık sık cuma namazlarına davet ettiğini ve ramazan aylarında yemek yediğinde kinayeli şekilde “afiyet olsun” dediğini belirtiyor.

Öztürk, belediyede sadece Alevi çalışanların değil AKP’li olmayan Kürtlerin de benzer ayrımcılığa maruz kaldığını ifade ediyor.

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra yöneticilerin tutumunun tamamen değiştiğini söyleyen Öztürk, kendisine dönük ayrımcılığın arttığını belirtiyor. Temmuz ayından itibaren gece vardiyasında çalışan Öztürk, iş güvenliği açısından tehlikeli çöp kamyonlarında çalıştırılmak istenmiş. Kullandıkları kamyonun kamera sistemleri olmadığı için iş arkadaşlarından birinin ölümlü kazaya karışmış ve cezaevine girmiş. Yöneticilerine hem vardiyasının değiştirilmesini hem de iş güvenliğini önlemleri alınması gerektiğini söylediğinde “Çalışma sistemimiz bu, istemiyorsan istifa et” cevabıyla karşılaşmış.

İşten çıkarılmadan 10 gün önce işe çağrılmayan Öztürk “Çalışmak için gittiğimde bana ya bu araçla çalışırsın ya da gidersin, dediler” ifadesini kullandı.

İşine geri dönebilmek için dava açan Taylan Öztürk, Alevi kurumlarıyla birlikte çalışanların ayrımcılığa maruz kalmaması ve işsiz bırakılmalarına karşı mücadele etmenin yollarını arıyor.

Öztürk ayrıca 9 Şubat Pazar günü gerçekleşen PSAKD Esenler Cemevi Genel Kurulu’nda yönetici olarak seçildi.

YouTube player