Ev İşaretlemeleri ve İktidar – Aydın Deniz

Madem ayrımcılık yapmıyorsunuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı olan zorunlu din derslerinin kaldırılması ve Cemevlerinin ibadethanedir kararını neden uygulamıyorsunuz?

Alevilere yönelik nefret söylemi, yazılamalar ve ev işaretlemeleri tekrar bizlerin gündemini oluştururken konuyla ilgili Cumhurbaşkanı da açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşanan Alevi bir ailenin evinin işaretlenmesi ve ‘’Defol Alevi’’ yazılması sonrası kendi iktidarlarında birçok örnek yaşanmış olmasına rağmen gerek Cumhurbaşkanı gerek AKP sözcüsü Ömer Çelik gerekse İzmir Valisi tarafından ilk defa bu kadar ciddiye alınarak açıklamalar yapılması bizleri de şaşırtmıştır. Nedeni ise daha önce de defalarca şahit olduğumuz ve maruz kaldığımız bu tür saldırıları yapanlar bulunup cezalandırıldı mı? Tabii ki hayır! Dönem dönem Alevileri sindirmeye yönelik bu girişimler emniyet ve siyasi iktidar tarafından görmemezlikten gelindi veya umursanmadı. Bu tür yaşanan saldırıların hiç birisinin soruşturma sonucu da kamuoyu ile paylaşılmadı. Peki şimdi bu ilgi alaka niye? Soruya cevap bulmaya çalışırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını da paylaşmak gerekiyor.

Din Şurası Kapanış Programı’nda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Gaziemir’de Alevi bir ailenin evinin duvarının işaretlenmesi ve “Defol Alevi” yazılması olayına değindi. Erdoğan, “Açık ve net söylüyorum, böyle bir sorunumuz yok. Bu kapılara bu işaretleri koyanların üzerinde tüm güvenlik teşkilatlarımız çalışmaktadır. Bunlar yakalandığı zaman da hesabı sorulacaktır. Bu tarz projelerle insanlarımızın arasına nifak tohumu ekilmesine rıza göstermeyiz. Bunları Çorum’da Maraş’ta yaşadık. Bu tarz girişimlere karşı hepimiz uyanık olmalıyız. Benim kayınbiraderlerimin bir tanesinin adı Hüseyin, bir tanesinin adı Hasan, bir tanesinin adı da Ali’dir. Böyle bir ayrım bizde yok. Bunlar sevgili peygamberimizin en yakınlarıydı, biz onun için severiz.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar üzerine birkaç soru daha kafamızdan geçmiyor değil, madem böyle bir sorununuz yok idi daha önceki yaşananlara neden cezasızlık politikası uyguladınız?

Doğru bunları Çorum’da ve Maraş’ta yaşadık, peki Maraş’ta bu katliamı lanetlemek isteyen Alevilere neden yıllarca eziyet ettiniz de son 3 yıldır yerinde anmaya izin verdiniz?

Madem sizde ayrım yok neden 17 yıldır Alevilerin bir talebini bile yerine getirmediniz?

Madem ayrımcılık yapmıyorsunuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı olan zorunlu din derslerinin kaldırılması ve Cemevlerinin ibadethanedir kararını neden uygulamıyorsunuz?

Aynı zamanda yine Aleviler arasına nifak sokmak için kullanılan ‘’Alisiz Aleviler’’i tekrar dillendirerek, olayı başka yöne çekerek Avrupa’daki Alevileri hedef göstermesi de ayrı soru işaretidir.

Belki daha çok sorular sorulabilir ama bunlar bile Alevilere yönelik ayrımcılığın göstergesidir.

Bu ilgi ve alaka sorusuna gelince, son zamanlarda gerek seçimlerde bakanlarını ve adaylarını gerekse Cemevleri kırmızı çizgisi olan Diyanet İşleri Başkanı’nı Cemevlerine göndererek Alevileri kazanma derdinde olmaları da daha önceki yaşanan işaretlemelerdeki tavırları gibi samimiyetsiz gelmektedir. Kim bilir belki İzmir’deki saldırganları nefret söylemi suçundan yargı önüne çıkartırlar da bizi de şaşırtırlar!!!

Aşk ile…