Maltepe Belediyesi İşçilerine Destek Verenler Gözaltına Alındı

Bir yıldır uygulanmayan Toplu İş Sözleşmesi’nin uygulanması talebini dile getirdiği için işten atılan Maltepe Belediyesi işçileri, işe iade talebiyle 25 Ekim’den bu yana direnişte.

Direnişin ilk gününden bugüne işçilerin Aydınevler’deki bir şantiye alanında yaptığı oturma eyleminde polis saldırısıyla birlikte işçiler gözaltına alınmış; işçiler CHP İl Yönetimi ile yapılan görüşmede bazı TİS maddelerini işçiler aleyhine düzenlemek isteyen işverenin uzlaşmasını reddetmiş; eylemin 7. gününde belediyenin diğer birimlerinde çalışan işçiler de destek amaçlı iş bırakmıştı.

MALTEPE BELEDİYESİ İŞÇİLERİNE BİR DESTEK DE GENÇ İŞÇİLERDEN

Dün öğlen saatlerinde Gençlik Meclisleri işçileri, Maltepe Belediyesi binasına astıkları pankartla, direnişteki belediye işçilerine destek oldular.

Maltepe Belediyesi yemekhane penceresinden “Gençlik direnen işçinin yanında” yazılı pankart asan Gençlik Meclisi üyelerine belediyede görevli polisler ve zabıtalar müdahale etti. Gençlik Meclisi üyeleri Gülcan Arslan ve Mehmetcan Alkan darp edilerek gözaltına alındı.

KARŞI MAHALLE MUHABİRİ DE GÖZALTINA ALINDI

O sırada haber takibi için orada bulunan muhabirimiz Sezgin Kartal da fotoğraf makinesi ile çekim yaptığı için gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolleri yapıldıktan ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.

DİRENİŞ DE HABER TAKİBİ DE DEVAM ETTİ

Serbest bırakılmalarının ardından Aydınevler’deki şantiye alanında direnişte olan Maltepe Belediyesi işçilerini ziyarete giden Gençlik Meclisi üyeleri, alkışlar ve sloganlarla karşılandı.

Gözaltına alınan Gençlik Meclisi üyelerinden Mehmetcan Alkan “Sizin direnişinizin yanında bizim gözaltına alınışımızın hiç bir önemi yok. Bizler genç işçiler olarak dünyanın sahibinin dünyayı yaratan işçiler olduğunu biliyoruz. Haklarınızı alana kadar direnişinizin yanındayız, mücadelenizi sahipleniyoruz.” dedi.