Dünya Futbolunun Konuştuğu Megan Rapinoe “Eşit Ücret İstiyoruz”

Rapinoe, kadın ve erkek sporcular arasındaki ücret eşitsizliğinin giderilmesi için bir sonraki adımın atılması gerektiğini söyleyerek Infantino’ya açık çağrıda bulundu.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın son maçı ABD-Hollanda arasında gerçekleşti. Lyon’da oynanan final maçında, Hollanda’yı 2-0 mağlup ederek ABD şampiyon oldu.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası maçlarının en çok konuşulan ismi futbolcu Megan Rapinoe oldu. Turnuva boyunca performansı ile dikkatleri üzerine çeken ABD’li Rapinoe, dün oynanan maç sonunda FIFA Başkanı Infantino’ya seslendi. Rapinoe, kadın ve erkek sporcular arasındaki ücret eşitsizliğinin giderilmesi için bir sonraki adımın atılması gerektiğini söyleyerek Infantino’ya açık çağrıda bulundu.

Turnuva boyunca 7 maçta 6 gol atan ABD Kadın Futbol Takımı’nın kanat oyuncusu 34 yaşındaki Rapinoe, 2019 Kadınlar Dünya Kupası esnasında Donald Trump’la girdiği tartışma (şampiyon olmaları halinde Beyaz Saray’a gitmeyeceğini açıkladı) ve FIFA’yı kadın futboluna yeterli desteği vermemekle eleştirmesiyle dikkatleri üzerine çekti.

Kupa töreninde Lyon’daki taraftarlar FIFA Başkanı Gianni Infantino’ya yönelik “eşit ücret” sloganları atarken, Rapinoe da eşitlik çağrılarını sürdürdü.

Rapinoe “Yabancı bir ülkede tamamen dolu bir stadyumda bunların yaşanması, bu hareketin nasıl büyüdüğünü gösteriyor. İnsanlar bunu istiyorlar. İnsanlara istedikleri şeyi verin!” dedi.

Ücret eşitsizliği konusundaki tartışmaların bırakılarak artık somut adımlar atılması gerektiğini söyleyen Rapinoe, ”Tribünlerde ücret eşitsizliği sebebiyle Infantino’nun yuhalandığını duydum. Kadın futbolcular ve taraftarlar olarak bu konuda bir sonraki aşamaya geçmeye hazır olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Rapinoe konuşmasının devamında şunları söyledi: “Taraftarların çağrısı bu yönde, oyuncuların çağrısı bu yönde, sponsorların çağrısı bu yönde. Ücret eşitsizliğinin giderilmesi konusunda herkes hemfikir. Artık bir sonraki aşamaya geçelim. Kadın sporcuları ve kadın sporcuların bağlı olduğu federasyonları desteklemek için neler yapabiliriz? Dünyanın dört bir yanındaki ligleri desteklemek için ne yapabiliriz? FIFA bu konuda neler yapabilir? Ücret eşitsizliğini gidererek artık bunları konuşmalıyız.”

Ayrıca Lyon’da oynanan final maçında Hollanda’ya penaltıdan bir gol atan Rapinoe, turnuvadan Altın Ayakkabı ve Altın Top ödülleriyle döndü.