Üniversiteliler: “Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)’nde yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) yurduna karşı 15 Mayıs’tan beri süren eylemlere polis müdahalesi, dün Kadıköy’de Üniversite Öğrencileri’nin eylemi ile protesto edilmişti. Öğrenciler eylemi bitirdiği anda polis gaz bombaları ile saldırarak gözaltılar gerçekleştirip birçok öğrenciyi darp etmişti.

Üniversite Öğrencileri hem dün gerçekleşen polis şiddetine hem de ODTÜ’de KYK yurdu için ağaç kıyımına karşı İstanbul İnsan Hakları Derneği(İHD)’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çok sayıda üniversite öğrencisinin katıldığı basın açıklamasını, öğrenciler adına, dün Kadıköy eyleminde darp edilerek gözaltına alınan Doğan Nur okudu. Nur, ODTÜ’de gerçekleşen direnişin bütün ülkeye yayılmasını, haksız ve hukuksuzluklar karşısında ses yükseltilmesinin geleceklerinin teminatı olarak gördüklerini ifade ederek şu açıklamayı okudu:

“AKP, kayyum Rektör Verşan Kök iş birliği ile ODTÜ’ye yapılmak istenen KYK yurduna karşı ODTÜ öğrencileri 56 gündür her türlü tehdide rağmen bir direniş örgütlediler. Dün sabah erken saatlerde “Truva atı” KYK yurdu projesini yapmak için polis ordusu ve TOMAlarla direnişin sürdüğü Kavaklık bölgesine bir saldırı gerçekleştirildi.

Öğrenciler ve hocalar darp edildi, gözaltına alındı, biber gazı saldırısına maruz bırakıldı. Onca nefretle ODTÜ’ye ve üniversitelerin biat etmeyen geleneğine yapılan bu kaçıncı saldırı sayamıyoruz. Ama bildiğimiz ve güvendiğimiz tek bir şey var o da Mücadele! İşte ODTÜ’den bu sabah gelen haberlere ve yapılan saldırıya yanıt da bu oldu. AKP’nin, iktidarının bütün gücünü ve kukla rektörünü kullanarak yaptığı saldırı ODTÜ’nün devrimci geleneğiyle boy ölçüşemedi, ölçüşemez. Bu saldırı yalnızca ODTÜ’ye yalnızca doğaya değil aynı zamanda devrimci mücadeleye, toplumsal muhalefete yönelik bir sindirme projesinin örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sabahın erken saatlerinden beri “Rektör İstifa” sloganlarıyla kol kola omuz omuza sürdürülen mücadelenin sonucunda çok sayıda ağaç kesilmiş olsa da şimdilik geriye kalan ağaçların kesimi şimdilik durduruldu. Belediye ekipleri inşaatı kaçak olduğu gerekçesiyle mühürledi. Ama Hukukun ve yasaların işlemediği zorbalıkla işlerin yürüdüğü bir gerçek; iş makineleriyle zaman zaman inşaatın kaçak-göçek sürdürülme tehditleri devam ediyor. Bu nedenle Yoldaşlarımız, arkadaşlarımız da Kavaklık’ta mücadeleyi kesin bir kazanımla sonuçlandırmak için direnişlerine, alanlarını korumaya, üniversitenin, gençlik mücadelesinin eşitlik ve özgürlükle özdeşleşen değerlerini savunmaya devam ediyor.

Biz İstanbul’da bulunan üniversiteliler olarak bu sesin büyümesini, ODTÜ gibi direnişlerin bu ülkede yaygınlaşmasını; her türlü haksızlık ve hukuksuzluğun karşısında ses yükselmesini geleceğimizin ve özgürlüğümüzün tek güvencesi sayıyoruz. Bu nedenle biz üniversiteliler dün akşam saatlerinde Kadıköy’de ODTÜ direnişine destek eylemi düzenleyerek binlerin alkışları ile bir eylem gerçekleştirdik. Ancak, toplumsal umudun ve mücadele ruhunun büyümesinden ölesiye korkan iktidar gençliğin destek eylemine dahi tahammül edemeyerek eyleme sert bir müdahalede bulundu. AKP iktidarı, vahşice saldırmaktan başka bir şey bilmiyor çünkü mücadele edenler bir kez daha bu rejimin tamamen keyfiyete, zorbalığa ve hukuksuzluğa teslim edildiğini ayan beyan ortaya koymaktadır. 

Bizler de bulunduğumuz her yerden talanın ve rantın iktidarına; zorbalık ve keyfiyetle bütün bir ülkenin cehenneme çevrilmesine, üniversitelerin faşist, İslamcı çeteler ve polis saldırılarıyla abluka altına alınmasına karşı HER YER ODTÜ HER YER DİRENİŞ diyoruz.

Her zaman söylediğimiz bir şey var, bizler bir araya gelir dayanışmayı yükseltir ve güçlenirsek bir avuç zorbanın baskı ve talan politikaları tuzla buz olur. Çünkü Mücadele kazandırır, bugünden itibaren hem ODTÜ’ye destek olmak hem de yaşama dair iyi ve güzel olan ne varsa ortadan kaldırmak üzere örgütlenmiş iktidarı ve yandaşlarını bu ülkeden temizlemek için en önde mücadele etmeye devam edeceğiz. Toplumsal muhalefetin en canlı unsuru üniversitelerde eşitliğin ve özgürlüğün sesini bir daha kısılmamak üzere yükselteceğiz.

ODTÜ’yü savunuyoruz!

Diren ODTÜ seninleyiz!”

YouTube player
Üniversite Öğrencileri İHD Basın Açıklaması