Leyla Güven’in Sağlık Durumu Kritik Aşamada!

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay “Mutlak tecrit süreci aslında Türkiye’deki demokratik süreci baltalamaya yönelik hukuksuz bir müdahaledir. İmralı’daki bu tecridi kaldırmak kalıcı barışa ve demokrasiye Türkiye halklarının ulaşması için sürdürülen bir mücadele.”

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 77. gününde.

Güven’in sağlık durumunun ağırlaşmasıyla Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne görüşe giden avukatlarıyla görüşemediği ve kızının görüşüne de çıkamadığı öğrenildi. Leyla Güven’in periyodik sağlık kontrollerini de reddettiği bildirildi.

Tecridin kaldırılması talebi ve Güven’e destek amacıyla açlık grevleri başka cezaevlerine de yayılıyor. Halen en az 300 tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri 39. gününde sürüyor.

TTB’nin Güven için bağımsız bir hekim heyeti oluşturulması ve sağlık durumuna dair tespitleri yapması talebi Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) da açlık grevleri için diyalog zemini oluşturulması ve gerekli adımların atılması çağrısı yaptı.

Leyla Güven’in sesinin duyurmak ve tecridin son bulması için geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar gözaltına alınmış sonrasında yaptıkları basın açıklamasında cezaevi önünden hastaneye kadar darp edildiklerini duyurmuşlardı.

Bugün de HDP İstanbul İl binasında milletvekilleri ve çok sayıda partilinin katılımı ile yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş “Adalet Bakanı ne iş yapıyor? Bu kadar büyük çığlığa rağmen hala ısrarında devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir adalet bakanı görevine devam edemez. Kendi sorumluluğundaki cezaevlerinde işkence devam ederken, açlık grevleri ölüm sınırına gelmişken hala sessizliğini korumaya devam etmektedir. Adalet Bakanı bu tecriti bitirecek ve mahpusların açlık grevi direnişçilerinin taleplerine yanıt vermek zorundadır” diye kaydetti.

Açıklamanın devamında milletvekilleri 3 Şubat Pazar günü Bakırköy’de gerçekleşecek mitinge çağrı yaptı.

Serpil Kemalbay – HDP İzmir Milletvekili

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay: “Leyla Güven’in Sesine Ses Vermeliyiz!”

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay “Leyla Güven bugün süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 77. gününde. Hayati risk açısından çok kritik günlerden geçiyoruz. Leyla Güven’in talepleri milyonların talebidir. O yüzden taleplerin bir an evvel karşılanması ve cezaevlerinde başlayan açlık grevleri sürecinin demokratik müzakereci yollarla çözülmesi gerekiyor. Tecrit zaten insanlık suçudur ve tecridin yasalarla da yeri yoktur. İmralı’da sürdürülen mutlak tecrit süreci aslında Türkiye’deki demokratik süreci baltalamaya yönelik hukuksuz bir müdahaledir. İmralı’daki bu tecridi kaldırmak kalıcı barışa ve demokrasiye Türkiye halklarının ulaşması için sürdürülen bir mücadele. Dolayısıyla bu mücadele sadece Leyla Güven’in sadece Kürtlerin ya da sadece HDP’nin değil aynı zamanda bütün Türkiye halklarının barışı ve demokrasisi için yürütülen bir mücadeledir. Bizler Leyla Güven’in sesine ses vermeliyiz ve onun bu 77 gündür süren açlık grevinin kritik aşamasında sorunların çözümü için mücadeleyi ve dayanışmayı yükseltmeliyiz.” diyerek kamuoyuna çağrıda bulundu.