Anadolu Sermayesi Gözünü Kenevire Dikti

Uyuşturucu kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden biri Türkiye. Her sokakta yada meydanlarda zombilere dönüşen insanlara rastlamanın sıradanlaştığı ülkemizde uyuşturucuya karşı mücadele hayati önemdeyken, AKP iktidarının kenevir ekimini yasal hale getireceği açıklamaları sermayeyi harekete geçirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Van’da düzenlenen toplantıda “Türkiye’de yerli tohum üretimi pilot uygulaması Samsun Vezirköprü’de başlayacak. Bunu Türk keneviri olarak tescillendirip tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız” dedi.

Donald Trump’ın göreve başlamasından sonra dünyadaki ekonomik düzenindeki değişikliğe değinen Kaan, dünyada yeni ekonomik düzene hazır hiçbir ülkenin bulunmadığını, bu bakımdan bu tür toplantıları önemsediklerini vurguladı.

ZİHİNSEL GELİŞİM “TÜRK KENEVİRİ”
Kaan konuşmasının devamında “Özellikle sanayi üretimi için önemli gördüğümüz yüksek verimliliği sayesinde, ‘Türk keneviri’ diye ifade ettiğimiz Türkiye’nin kendi tohumundan söz ediyorum, bunun yaygınlaştırılmasıyla tarım alanında bize çok büyük ekonomik katkı sağlayacak. Türkiye’de yerli tohum üretimi pilot uygulaması Samsun Vezirköprü’de başlayacak. Bunu ‘Türk Keneviri’ olarak tescillendirip tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız. İran ve Türkiye için bir dönüşümden söz ediyoruz. Bununla teknolojik imkanları bir araya getirip yerelin küresel arenada kendisine yer bulduğu bir ortaklık alanına dönüşmemiz lazım. Gelecekte artık devletler değil şehirler yarışacak. Şehirleri rekabet ettireceğimiz ölçüde bu zihinsel değişime açmamız lazım. Bu nedenle MÜSİAD olarak bu alanda üzerimize düşeni yapmaya hazırız”.

MUSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan