Hoş Geldin Karşı Mahalle – Necdet Pekgöz

Yalan olduğunu bile bile “Her şey güzel” diyenlere, “Hayır, güzel değil ama güzel yaparız” diyenlerin mahallesi burası.

Basın özgürlüğü alanında serbest düşüş devam ederken bir yandan da doğru haber, dürüst yayıncılık ilkelerini temel alan çeşitli yayın çabaları da hayatımıza giriyor. Bu ‘çırpınışlardan’ belki de en yenisi Karşı Mahalle.

Doğru içeriklere ulaşmak, iletişim olanaklarının bu kadar geliştiği çağımızda ne yazık ki bu olanaklara inat, ters orantılı şekilde giderek zorlaşıyor. Habercilik adı altında aslında ciddi bir dezenformasyon yapan merkez medya, arkasına aldığı devlet gücü sayesinde sürekli algı operasyonları ile yaşantımızı belirlemeye, tercihlerimizi yönlendirmeye çalışıyor.

Tam da böyle bir gerçek haber ‘kıtlığı’ yaşadığımız bu günlerde yeni bir girişim, yeni bir çaba hayatımıza girdi: Karşı Mahalle.

Karşıtlıkların, gelişmenin anahtarlarından olduğunu düşünenlerden biri olarak bu karşılığın gelişmeden yana bir karşıtlık olduğunu düşünüyorum. Daha doğruyu, daha iyiyi , daha gelişkini, hepsinden önemlisi daha toplumsal olanı, daha emekten yana olanı, daha insana yakışır olanı, daha ekolojik olanı bulmak için gereken bir karşıtlık bu…

“Evet efendim, tamam efendim” den öte bir sözü olmayanlara inat, doğruya doğru, yanlışa yanlış deme dürüstlüğünü savunanların bir mahallesi burası.

Olmayanı varmış gibi gösterenlere “Kral çıplak!” deme kararlığında olanların Karşı Mahallesi’ndeyiz.

Yalan olduğunu bile bile “Her şey güzel” diyenlere, “Hayır, güzel değil ama güzel yaparız” diyenlerin mahallesi burası.

Umudunu koruyan, yarına güvenen, haklının kazanacağına inananların mahallesindeyiz.

Sadece şikayet edenlerin değil, çözüm üretenlerin Karşı Mahalle’si burası.

Birilerinin hoşuna gitsin diye değil, doğruyu savunanların mahallesindeyiz.

Karşı Mahalle hayatımıza hoş geldin. Siz sevgili okurlar, Karşı Mahalle’ye hoş geldiniz.