Sutaşı Mahallesi, derenin kirliği ve taşkın tehlikesiyle karşı karşıya

Sutaşı sakinleri, yıllardır temizlenmediğini iddia ettikleri atık dolu derenin bir an önce temizlenmesi için yetkililerden acil çözüm talep ediyor.

Haber: Berdan Bora Akkaya-Hemra Nida, Kamera: Sezgin Kartal

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı Mahallesi’nde, mahalle sakinleri, yıllardır temizlenmediğini iddia ettikleri atık dolu derenin bir an önce temizlenmesi için yetkililerden acil çözüm talep ediyor. Dere yatağındaki atıklar hem halk sağlığını tehdit ediyor hem de yağmur sularıyla birlikte evlere ve çadırlara zarar veriyor. Tarım arazilerinde de ciddi zararlar meydana geliyor.

Semra Reyhanoğulları, eskisi gibi domates, salatalık, biber ekmek istediğini ancak mahsüller zarar gördüğü için bahçelerde tarım yapamadıklarını anlattı.

Umut Reyhanoğulları, “Burada 15 yıldır yaşıyorum. Deprem olduğunda evimde kalıyordum. Son depremde evim hasar gördü, sonra çadırlarda yaşamaya başladık. Her yıl buradan geçen dere bayağı bir taşkınlara sebep oluyor. Şimdi önümüzde kış günleri var ve yarın dere yatağı taşacak, bütün bölgeyi su basacak. Ne yapacağımızı şaşırdık. Dere ıslahı yapılmasını istiyoruz” dedi.

Anter Reyhanoğulları ise, deredeki çöplerin halk sağlığını tehdit ettiğini, çocukların risk altında olduğunu belirtti.

Derenin bir diğer cephesinde oturan Garip Reyhanoğulları çocukluğunun Sutaşı’nda geçtiğini, mevkinin 15 sene önce yol olduğunu, daha sonra Devlet Su İşleri’nin bu dereyi inşa ettiğini söyledi. “Çocuklarımız var, dere sürekli pislik içinde. Geçenlerde kendi paramla bir kişi tuttum, o da sadece buradan aşağıya kadar temizlik yapabildi. Bu sorun çözülmezse, çocuklarımızın güvenliği tehlikeye girecek” diyerek çözüm talebinde bulundu.

Sutaşı Mahalle Muhtarı Nebil Sağaltıcı, “Belde döneminde dereyi açtırdık, bu dere akmıyor, kuru, yağmur yağarsa riski var, bunun dışında temizlenmesi gerek. Büyükşehire de sık sık talepte bulunuyoruz. Bu zamana kadar yapılamadı. Her yıl yaz sonu temizleniyordu. O dereye hem kepçe girmiyor hem yol yok. Kepçe gidebildiği kadar gidip temizliyordu. Depremden dolayı gecikti” şeklinde konuştu.

Samandağ Belediye Başkanı ve yetkililerine ulaşma çabalarımız ise sonuçsuz kaldı.