Şişli Belediyesi işçileri direnişte: “Taşeronun taşeronuyuz”

Şişli Belediyesi bünyesinde taşeron çalışan atık dönüşüm işçileri ücretlerinin eksik yatırılması ve ağır çalışma koşullarına karşı iş bıraktı. Belediye önündeki direniş ikinci gününde.

‘Taşerona Hayır İnsanca Yaşanacak ücret, Güvenceli Çalışma istiyoruz’ pankartının açıldığı basın açıklamasına Yeşil Sol Parti Milletvekili Kezban Konukçu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Emek Partisi ve DİSK DevTurizm-İş Sendikası da destek verdi.

Şişli Belediye Başkanı Muharrem Keskin’in hayata geçirdiği ‘Komşu Kart’ uygulaması kapsamında çalışan atık dönüşüm işçileri, değişen taşeron firmalar nedeniyle haklarını alamadıklarını söyledi. Belediyenin de bu süreçte sessiz kaldığını ifade eden işçiler isyan etti. 

Belediye başkan yardımcısı işçileri odasından kovdu

Şişli Belediye Başkanı yardımcısı ile taleplerini iletmek üzere görüşen işçiler, “Taleplerimizi dinlemeden bizleri ikna edip direnişi bitirmeye yönelik telkinler vermeye çalıştı. Kararlı olduğumuzu söylediğimiz anda bizleri odasından kovup ardından güvenlik görevlileriyle belediye binasından çıkarmaya çalıştı” diye anlattı. 

“Şimdilik belediye başkan yardımcısına şunu söylüyoruz: Geldiğin yeri unutma, bizim oylarımızla oturduğun makamdan bizlere ahkam kesemezsin. Buradan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’e seslenmek istiyoruz. Taleplerimize kulak tıkamayın. Şişli Belediyesi’ndeki taşeronun taşeronu uygulamasını kaldırın!”

Belediyeye ait iştirak şirketlerde değil, taşeron firmada çalışan işçilerin sözleşmeleri her yıl süreli olarak yenileniyor. Böylece kıdem tazminatı haklarından mahrum bırakılıyorlar. Belediyeye bağlı çalışmıyor göründükleri için de, belediye işçilerine tanınan haklardan yararlanmıyor; uzun mesailerde çalışmalarına rağmen asgari ücretle çalıştırılıyorlar.

Şişli Belediyesi, Komşu Kart’ın tanıtımı için 500 bin lira harcadı

Şişli Belediyesi’nin ‘geleceğe temiz bir çevre, kendini yenileyen doğa ve sağlıklı yaşam alanları bırakmak’ amacıyla başlattığı ‘Şişli Komşu Kart’ın tanıtım toplantısı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 1 Mart’ta gerçekleştirilmişti. Haluk Levent’in de sahne aldığı tanıtım için belediye, 500 bin lira harcamıştı.

En başından beri ‘Komşu Kart’ projesinde çalışan bir işçi, görev ve sorumlulukları arasında olmamasına rağmen bu tanıtım etkinliğinde bile atık topladıklarını, bir yöneticinin ‘bu fedakârlıklarından ötürü mükâfatlandırlacaklarını’ söylediğini ancak şu anda en temel haklarına bile erişemediklerini paylaşarak sitemde bulundu. 

Direnişteki işçilerin talepleri geriye dönük kıdem tazminatı, bayram ikramiyesi, mesai ücretleri gibi haklarının yasal faiziyle verilmesi ve Şişli Belediyesi iştiraki olan KentYol A.Ş bünyesine alınmaları. 

YouTube player