Konya barınak davası: İki sanığa tahliye

AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait barınakta bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri öne sürülen iki sanık tahliye edildi. Duruşma 20 Ocak tarihine ertelendi.

Çizim: Aslı Alpar

25 Kasım 2022 tarihinde Konya’da belediyeye ait hayvan rehabilitasyon bakımevinde hayvanlara yapılan işkencenin ortaya çıkmasıyla, görüntülerde yer alan belediyede çalışan 2 görevli tutuklanmıştı. Dün görülen ilk duruşma sonrası görevliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Konya 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar salona getirilmedi. SEGBİS aracılığıyla katılan iki sanık da ifadelerinde köpeklerin saldırgan olduğunu; kendilerine saldırması sonucu kürekle vurduklarını söyledi. Duruşmada beş barınak çalışanı da dinlendi. Olayı görmediklerini ve müdahale edemediklerini söylediler.

Duruşma 20 Ocak sabah saat 09.00’a ertelendi. Avukat Tuğba Gürsoy bu duruşmanın karar duruşması olacağını aktardı. Duruşma sonrası davaya ilişkin açıklama yapan Gürsoy “Sadece bu iki sanıkla ilgili karar çıkacak. Konya Büyükşehir Belediyesi’nde 5199 sayılı kanunun 6. Maddesine aykırı bir şekilde tutulan 4500 tane köpekle ilgili hiçbir yargılama yapılmadığını; soruşturma açılmadığını üzülerek söylemek istiyorum” dedi

Açıklamasına devam eden Gürsoy, “Bütün meslektaşlarımızla ciddi bir hukuk mücadelesi verdik. Ancak bu mücadelemizin boşa çıktığını söylemekten çok üzgünüm. Şimdi bu konunun münferit bir olay olmadığının altını tekrar çizmek istiyoruz. Videoları izlediyseniz göreceksiniz bu video kayıtlarında sessiz kalan, olay gayet olağan bir durummuş gibi, sanki her dakika yaşanılan bir durummuş gibi sessiz kalan birçok kişi görüyorsunuz. Bu kişilerin tanık olarak ifadelerine başvuruldu. Kamera kayıtlarına görüntüleri yansıdığı halde ben olayı görmedim dediler. Yine veteriner  hekimlerin 17 Kasım tarihli ölüm olayına ilişkin 25 Kasım’da geçmişe dönük resmi belgede sahtecilik suçunu işleyecek şekilde, geçmişe dönük tutanak düzenledikleri de ortaya çıktı. Buna ilişkin suç duyurusunda bulunduk, mahkeme huzurunda dikkate alınıp alınmayacağını bilmiyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesinde bu olayın bir kez yaşanmadığını birden fazla kez bu vb. olayların yaşandığını biliyoruz” dedi. Gürsoy, Konya barınağında her ay 350-400 köpeğin öldürüldüğünü vurguladı. 

“Büyükşehir belediyesinde bu olayın komplike bir olay olduğu; üst yönetime kadar haberdar olunduğu ve sessiz kalındığı; yine o gün olaya karışmış olan kişilerin hiçbir şekilde yargılamaya dahil edilmediği; sadece kürekle öldüren ve yardım  yataklıkta bulunan 2 kişinin yargılandığı, cezalandırılması üzerine de mütalaa tesis edildiği bir duruşma izledik. Kavuşturmanın ve soruşturmanın genişletilmesi gerekiyordu.”

Dosyayı ilk açan savcının oldukça yetersiz bir iddianame düzenlediğini aktaran Gürsoy şunları söyledi: “Öyle ki iddianame lakayt bir şekilde ‘can dostlarımız’ ibaresi bulunuyordu. Bakınız can dostlarımız olması sebebiyle değil; 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun bir gereği olarak, bu hayvanların bu kanundan kaynaklanan hak öznesi olması sebebiyle bu soruşturma yürüyordu. Can dostlarımız olması sebebiyle biz bugün burada değildik. Hayvanların haklarının tesis edilmesi için biz bugün buradaydık.”

“Bütün ifadelerimiz, beyanlarımız dinlendi evet mahkemede ancak buna rağmen katılma taleplerimiz reddedildi. Katılma talebimizin reddedilmesi de şu demek oluyor; biz ne dosyada dinlenen tanık ifadelerine müdahale edebildik, ne buradan çıkacak olan tahliye kararına itiraz edebileceğiz. Tamamen bütün barolardan katılan meslektaşlarımız, katılma kararı verilmeyerek dosyadan diskalifiye edildiler. Biz şu an dosyaya kalem oynatamayacak bir haldeyiz. Katılma kararı verilmemesi konusunda istinaf mahkemesine başvuracağız. Netice itibarı ile savcı 6 aydan 4 yıla hapis istemiyle 2 sanığın da cezalandırılmasını istedi.”

Açıklamanın tamamı:

https://www.instagram.com/reel/Cm6q5Bshl70/?igshid=NWQ4MGE5ZTk%3D