Metal sendikaları ile MESS anlaştı

130 bin metal işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı.

Metal işçileri sendikaları ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) dün yedi saat süren toplantıda ilk 6 ay için yüzde 27,44 zamda anlaştı.

Metal işçileri temsilen Birleşik Metaş-İş, Türk Metal ve Özçelik-İş sendikalarının oturduğu masanın diğer tarafında ise Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yer aldı.

Sendikaların imzaladığı TİS kararını Gebze’de kurulu bulunan Sarkuysan fabrikası işçilerine sorduk.

Kararı olumlu bulan metal işçisi Tayfur Suuçurum şu görüşte “İstediğimiz taslağa göre iyi bir yüzdelik aldık. Piyasa fiyatlandırmasına göre % 27.44 az ama taslağımıza göre iyi bir rakam aldığımızı düşünüyorum.”

Aynı fabrikada çalışan Hüseyin Tolu ise anlaşmanın kısmı iyileştirmeler barındırsa da gerçek enflasyon oranlarının çok altında olduğu görüşünde.

Hüseyin Tolu | Sarkuysan işçisi

Tolu, “Bu yapılan toplu sözleşme taslağının gerçek enflasyonla bir alakasının  olmadığını söyleyebiliriz. Alınan %27.44 zam yetersiz. Her ne kadar işçiler arasında memnuniyet olsa da enflasyon oranlarının % 30’un üzerinde çıkacak olması işçileri rahatlatıyor. Nasıl olsa ikinci altı ayda bir yüzde otuz daha zam alacağım ümidiyle bu taslağı kabullenmiş durumdalar. Aslında enflasyon bu şekilde çıkmamış olsa taslak kabul edilebilir bir rakam olmayacak. Çalıştığımız Sarkuysan fabrikasında bu imzalanan taslağın dışında 14 Ocak’taki grev kararımızın arkasındayız. Mesai eylemine devam ediyoruz. Sağlık sigortası kapsamında en az ailenin de bir üyesinin yararlanmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili de temsilcilerimiz ve Genel Başkan Adnan Serdaroğlu olmak üzere işyeri ile görüşme halinde. Cuma gününe kadar gelişme olmazsa cuma günü kendi fabrikamızda greve çıkacağız.” dedi.

‘İşçinin onayı alınmadan TİS imzalandı’

4. Vardiya İşçi Dayanışması Sözcüsü Kezban Konukçu, imzalanan TİS’le metal işçisi enflasyon karşısında savunmasız bırakıldığı görüşünde. Konukçu, “%30 zam asgari ücrete gelen %50 zam oranının gerisinde kaldı. Böylece metal işçisinin ücreti asgari ücrete yaklaşıyor. Yani asgari ücrette eşitlenme hali yaygınlık kazanıyor.” diye ifade ediyor.

MESS ile yapılan görüşmelerde ve TİS imzalanmadan önce işçinin süreçlere dahil edilmediğini belirten Konukçu, 14 Ocak’ta greve çıkacağını duyuran Birleşik Metal-İş sendikasının bu tarih gelmeden TİS imzalamasını da eleştiriyor. Konukçu, “Sözleşmenin imzalanan hali işçilere sorulmadı. Tüzüğünde ‘Sendikal demokrasiyi tam anlamıyla uygular. Bu doğrultuda: en alt kadrolardan, en üst yönetim birimlerine kadar bütün temsilci ve yöneticilerin üyeler arasından ve yine üyeler tarafından seçilmelerini sağlar, her aşamada tabanın söz ve karar sahibi olması ve katılımcılık ilkelerini yaşama geçirir.’ diyen Birleşik Metal İş, TİS’i oldu bittiye getirdi.

Önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da artacağı, hayat pahalılığının katlanılmaz bir hal alacağı düşünüldüğünde şimdi tepki vermeyen işçiler mutlaka seslerini yükseltecektir. Bu kaçınılmazdır. Hayat pahalılığı-borç-işsizlik girdabından çıkış yolunu; hep birlikte, sözümüzü sokakta söyleyerek, geleceğimizi ellerimize alarak, demokratik kurumsallaşmalarla bulacağız.” değerlendirmesinde bulundu.