Mama fiyatlarına yapılan zamlar hayvanların sağlıklarını etkiliyor

Dolar kurunda yaşanan artış ve buna bağlı olarak ürün ve hizmetlere gelen zamlar, hayvanları da etkiliyor.

Hayvanların en temel besin kaynağı mamalara yüzde 30-40 oranında bir zam yapıldı. İnsanlar sokakta ve evlerinde beraber yaşadıkları hayvanlar için mama almakta zorlandıklarını belirttiler. Bu durum çoğu kişiyi kalitesi az ama fiyat olarak uygun mamalara yönlendirdi.

Yaşanan bu artış sokakta yaşayan sayıca fazla olan hayvanları daha çok etkiliyor. Sokakta besleme yapan gönüllüler artık mama almakta zorlandıklarını belirttiler.

Hem evde hem de sokaktaki hayvanlar için besleme yapan Sena Mezineler eskiden temiz içerikli ve besleyici mamaları tercih ederken şimdi aynı fiyata, içeriği kötü mamalardan aldığını belirtti. “Doğada beslenemedikleri için, maalesef doğal bir alan da artık olmadığı için bizim onlara bu konuda yardım etmemiz zorunlu. Şu an almış olduğum mamalar yetersiz. Bu duruma çözüm bulmak için, besleyiciliğini arttırmak için alternatifler yarattım. Şu an durumum yetene kadar onlar için kendim mama hazırlıyorum.”

“İki hafta önce 25 lira verdiğim mamaya bu hafta 35 lira verdim”

Ruşen Çacan “Sadece evde benle yaşayan kedime değil sokakta yaşayan kediler için de bu zamana kadar mama alıyordum. Şimdi artık zorlanıyorum. Hepsine yetemiyorum ama alternatif yaratmak için iş yerine yemeğimi getiriyorum çözüm bulabilmek adına. Böylece para biriktirmeye çalışıyorum. Sadece yavru kedilerin sağlıkları daha hassas, bünyeleri her yiyeceği kaldırmıyor. Onlara mama dışında bir şey veremiyorum. İki hafta önce 25 lira verdiğim mamaya bu hafta 35 lira ödedim.”

Deniz Abacı da eskiden kalite olarak ortalama içeriğe sahip mamalara yönlendiğini ama şimdi fiyatlar çok yükseldiği için hepsine yetişebilmek adına ucuz mamalara yönlendiğini belirtti.

“Ucuz mamalar birçok iç organı olumsuz etkiler

Bu durumun hayvanlarda ne gibi etkiler yaratabileceğini anlamak için danıştığımız veteriner hekimler, fiyat olarak ucuz fakat kalitesi düşük mamaların hayvanlar için sağlıksız olduğunu vurguladılar. “Ucuz mamalar başta sindirim sistemi olmak üzere birçok iç organı olumsuz etkiler. Vitamin ve mineral bakımından yetersizdir. Özellikle sokakta kalan hayvanların bağışıklık sistemini desteklemez. Düzensiz beslenmede en belirgin rahatsızlık kusma ve ishal ile başlar. Tedavi sürecine geçilmezse yavaş yavaş metobolizması çöker. Bu da birçok hayvanın ölümüne yol açar. Ayrıca kış aylarındayız. Soğuğa dayanabilmelerinde beslenme çok önemli.”