Sendika değiştirdiği için işten atılan Bursa İpekiş Tekstil işçileri direnişte

Bursa İpekiş Mensucat Türk Tekstil’de çalışan işçiler daha önceki yıllarda imzalanan sözleşmenin güncelliğini yitirmesi sonucu sendika değiştirmek istedikleri için işten atıldılar.

İpekiş Tekstil’de uzun yıllardır Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikas(TEKSİF) sendikasında bulunan işçiler, sendikanın güncelliğini koruyamadığını, işçilerin taleplerini karşılayamadığın belirterek Öz İplik İş Sendikası’na geçmek istediler.

İpekiş’te çalışan ve yasal hakkını kullanarak sendika değiştirdiği için yaklaşık bir ay önce işten atılan 7 işçiden biri Selami Aydın iş yerindeki mevcut sendikanın artık işçiye hitap etmediğini ve işverenle yakın ilişki kurduğunu belirtti: 

“Sendika artık işçinin dışına çıkıp işverenle birlikte hareket etmektedir. Bizler de bunu defalarca dile getirmemize rağmen sendika bizi hiç dikkate almadı. Biz de arkadaşlarla haklarımız için iş yeri komiteleri kurduk. İlk işten çıkarılan arkadaşımıza destek olduk. Direnişe geçtik birlikte, üç gün sonra da bizi attılar. Biz de İpekiş önünde haksızlığa boyun eğmeyeceğimizi belirtiyoruz, direniyoruz. Direnişimiz devam edecek.” dedi. 

Aydın, İpekiş Tekstil’te işe devam eden arkadaşlarının da süreçten hoşnut olmadığını belirtti.

Ayrıca Aydın, İpekiş’in tarihinde yaşamadığı bir direnişle karşı karşıya kaldığını, 50 yıllık sendikalı bir iş yerinin ilk kez böyle bir direniş gördüğünü belirtti. Son olarak açıklamalarında işçilerin taleplerine de değinen Aydın “Taleplerimiz işten atılan işçilerin işe geri alınması, içerideki mobbing ve baskıların derhal durdurulmasıdır. Eğer bunlar gerçekleşmezse biz direnişimizi sivil toplum kuruluşlarına, gerekirse Ankara’ya meclise kadar taşıyacağız’’ diyerek sözlerine son verdi.