‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?’ Arapça oynandı

HATAY- Samandağ Kültür Merkezi’nde, Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?’ oyunundan esinlenerek Arapça hazırlanan ‘İnto Kşi3to Yara3a’ oyunu Çağdaş Sanat Atölyesi Mesreh el Emel Tiyatro Topluluğu tarafından sahneledi.

Samandağ Belediyesi’nin katkılarıyla sahnelen İnto Kşi3to Yara3a oyunu, Samandağlılar tarafından büyük ilgi gördü.

İzleyiciler arasında yer alan finnen (Ozan) Nihat Çay, ‘Yaşamın her alanında uzun bir zaman bizleri sınırlayan pandemi sürecinden sonra ilçemizde sanata dair hele de anadilinde sergilenen çalışmaların olması bizler gibi yerel kültürün korunması ve yeni kuşaklara aktarılması kaygısını taşıyanlara ayrı bir heyecan aşılıyor dersek abartı olmaz kanımca’ dedi.

Tiyatro oyununu pandemi öncesinde de izleme fırsatı bulduğunu söyleyen Çay, hem oyunculuk hem de içeriğinin geliştirilmiş olarak keyifle izlediğini belirtti.

Amaçlarının,  Arap halkının sesini duyurmak, Arap kültürünü ve ana dilini korumak olduğunu belirten Mesreh El Emel oyuncuları, hazırladıkları bu oyunu sadece Samandağ ve Antakya’da değil Hatay’ın diğer ilçelerinde, Adana, Mersin ve İstanbul gibi şehirlerde oynamak istediğini belirtti.