Geri dönüşüm emekçileri: Karnımız çöpten doyuyor, yeter artık! Dokunmayın!

YouTube player

Geri dönüşümde çalışan işçiler ve depo sahipleri İstanul Geri Dönüşüme Katkı Derneği’nin (İGEKATDER) çağrısıyla Bahçelievler Belediyesi önünde eylem yaptı.

Belediye önünde bir araya gelen İGEKATDER üyeleri, İstanbul Valiliği ve Bahçelievler Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yıkımları ve malzemelerine el konulmasını protesto etti.

Polisin engelleme girişimine rağmen eylemlerini gerçekleştiren İGEKATDER üyeleri “Ekmeğime dokunma, aç bırakma”, “İş, Ekmek, Adalet” sloganları attı.

İGEKATDER Genel Başkanı Mesut Aygün – Fotoğraf: Sezgin Kartal

Eylemde konuşan İGEKATDER Genel Başkanı Mesut Aygün: “İki hafta önce İstanbul Valiliği, Bahçelievler Belediyesi’yle birlikte hiçbir tebligat ve uyarı yapmadan, önce dükkanlarımıza gelip, iş yerlerimizdeki malzemelerimizi, geri dönüşüm atıklarımızı, kantarlarımızı, para kasasına kadar hepsini yağmalayıp götürdüler. Sonrasında en ufak bir uyarı yapılmadan işyerlerimiz başımıza yıkıldı. Bizler geri dönüşüm emekçileri olarak, bunun hiçbir şekilde anayasal zemininin olmadığını, hukuksuz olduğunu savunuyoruz.” dedi.

Aygün konuşmasının devamında dükkanlarından alınan malzemelerin çıkarılan ihaleyle bir firmaya çok ucuza peşkeş çekildiğini iddia ederek, çek çek, para kasası, kantar ve ne varsa kendilerine verilmesini istedi.

“Soframıza el uzatılmasına müsaade etmeyiz!”

Basın açıklamasını okuyan İGEKATDER Bahçelievler Şube Başkanı Savaş Ercan ise şöyle konuştu:

“Söz konusu işletmelerimiz ruhsatsız ise yıllardır çalışmamıza nasıl müsaade ettiniz? On yıldan fazla çalışan işletmelerimiz söz konusu. Hangi gerekçeyle bu güne kadar dükkanlarımız yıkılmadı da bugün hiçbir uyarı yapılmadan baskın yapılarak her şeyimize el koyuyorsunuz?

Biz, alınterimizle ekmeğimizi çöpten, sokaktan kazanıyoruz.

Geri dönüşüm sektörü tekelleştirilerek birkaç kişiye verilmek isteniyor. Oysa sadece Bahçelievler sınırları içerisinde yüzlerce geri dönüşüm dükkânı ve binlerce çalışan vardır. Dükkânlarımıza gece baskınıyla yapılan saldırıda birkaç şirkete geri dönüşüm sektörünü peşkeş çekmenin zeminini hazırlamaktadır.

Biz buradan bu kararı verenleri uyarıyoruz: Ekmeğimizden, alınterimizden elinizi çekin!

Bize düşen, eksiklerimiz ne varsa tamamlamaya, emeğimizle, alınterimizle çalışmaya hazırız.

Biz kimsenin ekmeğine el uzatmazken, bizim soframıza el uzatılmasına da müsaade etmeyiz!”

Fotoğraf: Sezgin Kartal

“Karnımız çöpten doyuyor, yeter artık!”

Eylemde tepkisini getiren geri dönüşüm işçisi, ekmeği çöpten kazandıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: Karnımız çöpten doyuyor, yeter artık. Çöpte gezmemize müsaade etsinler, bırakın da ekmek yiyelim arkadaş. Biz hırsızlık yapmıyoruz, biz vurgun yapmıyoruz. Biz çöpten sadece ekmek istiyoruz. Onu da elimizden almayın. Sen koltuğunda oturuyorsun, sen maaşını alıyorsun, bırak da çöpten ekmeğimizi yiyelim, ona da karışmayın.”

Ne olmuştu:

İstanbul Bahçelievler ilçesindeki Cumhuriyet, Soğanlı, Hürriyet, Kocasinan Merkez, Şirinevler, Yenibosna Merkez, Çobançeşme, Fevzi Çakmak ve Zafer Mahallelerinde 7 Ağustos’ta yüzlerce polis, zabıta ve görevliler tarafından baskın yapılan depolarda 196’sı göçmen 241 kişi gözaltına alınmış, çek çeklerle birlikte içerideki mallara da el konuldu. Göçmenler Tuzla Geri Gönderme Merkezine götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında baskın yapılan dükkanlardan birinde 12 yaşındaki çocukta vardı. Gözaltına alınan işletme sahipleri ifadeleri alındıktan sonra sabaha karşı serbest bırakıldı.

Dün sabah saatlerinde Bahçelievler zabıta ekipleri ve çok sayıda çevik kuvvet ile geri dönüşüm tesislerine giden görevliler dükkanlarda yıkım işlemi gerçekleştirdi.