Hançerli: “Avcılar’da acil 45 bin konut yenilenmeli”

YouTube player

Merkez üssü Gölcük olan Türkiye’nin en büyük ikinci depremi, 17 Ağustos depreminin üzerinden yirmi iki yıl geçti. İstanbul’da depremden en fazla etkilenen ilçeler arasında yer alan Avcılar’da, aradan geçen sürede nasıl dersler çıkarılarak önlemler alındığını ilçenin Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’ye sorduk.

Fotoğraf: Sakine Yıldıran

2019 yılında göreve gelen Hançerli, deprem sonrasına hazırlığı ikinci planda görüyor. Zira Avcılar Belediyesi, hasarlı olarak tespit ettikleri altı bin binanın hızla dönüştürülmesini hedefliyor.

Yıkım ve yapımına başlanan bin beş yüz on üç bina, yerinde dönüşüm kapsamında ele alınıyor.

Hançerli, ilçe halkının yerinde dönüşüme katılabilmesinin önündeki hukuki ve ekonomik engellerin aşılması için de kamu otoritelerinin katkı sunması gerektiği görüşünde.

Kentsel dönüşüme giren binalarda asbest riskine karşı müteahhitlere her bina için asbest raporu alma zorunluluğu getirdiklerini aktaran Hançerli, bu konuda hassas olduklarını ifade ediyor.

Orman yangınlarıyla yeniden gündeme gelen Avcılar Ambarlı Dolum Tesisinde meydana gelebilecek patlamalara karşı da uyaran Hançerli, bu alanın belediyenin yetki sınırlarının dışında olduğunu belirterek yetkilileri uyarıyor.

Sözü Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’ye bırakıyoruz.