Soma 301 Madenci davası yeniden görülüyor

Fotoğraf: Karşı Mahalle

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin hayatını kaybettiği madenci katliamı davası yeniden görülüyor. Yargıtay 12. Dairesi’nin 2021 Ocak ayında verdiği karar doğrultusunda aralarında patron Can Gürkan’ın bulunduğu sanıklar “bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçundan yeniden yargılanacak.

Manisa’nın Akhisar ilçesinde görülecek duruşma öncesi madencilerin aileleri, siyasi partiler, emek örgütleri ve HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni ile CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Özgür Özel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi eski Akhisar gar önünde bir araya gelerek duruşmanın görüleceği salona yürüyüş düzenledi.

Bir özür tekmenin acısını silemez!

301 maden işçisinin isminin yazılı olduğu pankart açan aileler sık sık, “Somayı unutma unutturma”, “301’in hesabı sorulacak”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları attı. 2014 Mayıs ayında yaşanan facianın ardından Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu sanıkların yargılama süreci başladı.

Fotoğraf: Karşı Mahalle

Duruşma öncesi yapılan açıklamada konuşan Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak “Tekmelediniz bizleri, sonraysa kendinize seçim yatırımı yapmak için bir özür dilettirdiniz. Kuru bir özür müydü o tekmenin acısını bizim yüreğimizden sökecek olan? O tekmeyi her gün attınız yüreklerimize… Mahkeme salonlarında verdiğiniz kararlarla, HSK önüne evlatlarımızın toprağını götürürken bizlere biber gazı sıkarak tekmelediniz. Avukatlarımıza şiddet gösterilmesine göz yumarak, dava karar aşamasına gelmişken, hâkimi değiştirerek tekmelediniz. ‘İnfaz yasası’ adı altında 6 gün biçtiğiniz cezayı bile çok görüp bu kararı bozdunuz. Çıkardınız evlatlarımızın katillerini…” dedi.

Yargıtay kendi kararını bozdu

Sözcü Gazetesi’nden İlker Kılıçaslan’ın haberine göre Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de yeni bir karar aldı ve Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesini istedi. Ancak iki Yargıtay savcısı bu kararın düzeltilmesi için 8 Ocak 2021’de başvurdu. Dilekçede, 12. Ceza Dairesi sanıklar hakkında taksirle ölüme neden olmaktan ceza verilmesini talep etti. Bu gelişmenin ardından dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne döndüğünde beş kişilik heyetinin üçü değişti. Yeni heyet ikiye karşı üç oyla önceki kararı bozdu. Kararda, Can Gürkan’ın bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmaktan yargılanmasını gerektiğine hükmetti.